Prezesa ZUS powołuje premier na wniosek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Wcześniej kandydata opiniuje rada nadzorcza ZUS.

W ubiegłym tygodniu do rady nadzorczej Zakładu wpłynął wniosek minister rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS.

Przewodniczący rady Liwiusz Laska przekazał PAP, że we wtorek kandydatura Zbigniewa Derdziuka została zaopiniowana pozytywnie.

Derdziuk pełnił już funkcję prezesa ZUS w latach 2009-2015. W latach 2007-2009 był ministrem bez teki w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Pełnił także funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Jerzego Buzka i Kazimierza Marcinkiewicza. Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim; odbył też studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania.

Reklama

Polityczne kulisy wyboru nowego szefa ZUS

10 stycznia premier Tusk odwołał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertrudę Uścińską. Wniosek do premiera o odwołanie Uścińskiej złożyła minister Dziemianowicz-Bąk.

Rada nadzorcza ZUS pod koniec lutego pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Doroty Bieniasz na stanowisko prezesa ZUS. Jednak - jak podawały media - Bieniasz nie dostała zielonego światła od premiera Tuska. Koalicja rządząca zdecydowała więc o zgłoszeniu kandydatury Derdziuka.(PAP)

autorka: Karolina Kropiwiec