"Przyczyny (spadku sprzedaży kredytów - PAP) są zasadniczo dwie. Po pierwsze wzrost stóp procentowych i w związku z tym wzrost pewnej bariery cenowej dla klientów. (...) Po drugie, w przypadku klientów korporacyjnych, jak sądzę, sytuacja geopolityczna, co widzimy w całym sektorze, spowolniła podejmowanie nowych decyzji inwestycyjnych" - powiedział szef BOŚ.

BOŚ poinformował w prezentacji wynikowej w środę, że w pierwszym kwartale tego roku sprzedał kredyty o wartości 704 mln zł, podczas gdy rok wcześniej w tym samym czasie było to 930 mln zł.

Reklama

Obecny na konferencji wiceprezes banku Arkadiusz Grabarczyk przypomniał, że pod koniec stycznia BOŚ uruchomił program ugód dla klientów spłacających walutowe kredyty hipoteczne (głównie we frankach szwajcarskich), na zasadach zaproponowanych przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

"Na początku dostaliśmy dosyć dużo wniosków do rozpatrzenia, te wnioski dosyć płynnie są rozpatrywane. Na koniec marca 25 ugód zostało podpisanych. Kolejne sprawy są w toku, trwają mediacje" - dodał.

Zwrócił uwagę, że wraz ze wzrostem stóp procentowych i pogarszającymi się warunkami kredytowymi w złotych zainteresowanie programem ugód systematycznie spada.

BOŚ poinformował w środę, że zysk netto grupy w pierwszym kwartale 2022 roku wzrósł do 23,4 mln zł z 2,1 mln zł zysku osiągniętego rok wcześniej.