"Program +Mieszkanie bez wkładu własnego+ to rozwiązanie, którego szczególnie potrzebują młodzi ludzie, młode rodziny, aby z powodzeniem wystartować w przyszłość. (...) Znaczącym atutem programu jest możliwość uzyskania spłaty rodzinnej zmniejszającej saldo kredytu w przypadku powiększenia rodziny. 60 tysięcy złotych wsparcia na trzecie dziecko albo kolejne może być znacznym wzmocnieniem rodzinnego budżetu" - przekazał dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim Tomasz Frąckowiak.

Jak przypomina bank, program "Mieszkanie bez wkładu własnego" zakłada finansowanie kredytem hipotecznym do 100 proc. wydatków związanych z kupnem lub budową nieruchomości. O kredyt mogą starać się osoby mające zdolność kredytową, ale nie posiadające wystarczających oszczędności na wkład własny.

Część finansowanej kwoty zostaje objęta gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. W ramach programu kredytobiorcy mogą otrzymać 20 tys. zł wsparcia na spłatę zobowiązania w przypadku powiększenia rodziny o drugie i 60 tys. zł o trzecie albo kolejne dziecko.

Reklama

Z informacji przekazanej przez bank wynika, że wszystkie formalności związane ze skorzystaniem z gwarancji BGK zostają dopełnione w oddziale banku podczas składania wniosku o kredyt mieszkaniowy. Nie ma konieczności podpisywania dodatkowych dokumentów odrębnie w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Program Mieszkanie bez wkładu własnego umożliwia objęcie gwarancją części kredytu hipotecznego zaciąganego na zakup mieszkania, nie mniej niż 10 proc. i nie więcej niż 20 proc. wydatków, na którą zaciągany jest kredyt. Gwarancja zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego. Kwota gwarantowanej części kredytu nie może być wyższa niż 100 tys. zł. Jeśli w czasie spłaty kredytu kredytobiorcy urodzi się drugie albo kolejne dziecko BGK jednorazowo spłaci część kapitału kredytu - 20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego dziecka (spłata rodzinna).

Kredyt hipoteczny w ramach programu +Mieszkanie bez wkładu własnego+ będzie można zaciągnąć zarówno na kupno mieszkania, jak kupno lub budowę domu jednorodzinnego, czy wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony na uzyskanie prawa własności mieszkania lub domu. Klient będzie mógł zdecydować, na jaki okres podpisuje umowę – od 15 do 35 lat oraz czy zobowiązanie będzie spłacał w ratach równych czy malejących.

Z informacji zamieszczonej na stronie BGK wynika, że umowy dotyczące udostępniania kredytu bez wkładu własnego podpisało osiem banków: Alior Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, BPS, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska.

Autor: Łukasz Pawłowski