Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił nabór wniosków w programie kredytowym dla społecznego budownictwa czynszowego (SBC) o wartości 288 mln zł, podał bank. O kredyty na budowę mieszkań czynszowych mogą się starać towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), spółdzielnie mieszkaniowe i spółki gminne.

"Program SBC pomaga finansować budowę mieszkań, które standardem dorównują lokalom dostępnym na rynku komercyjnym. Jednocześnie czynsze w takich mieszkaniach są przystępne, znacznie niższe niż stawki za wynajem na rynku" - powiedział dyrektor Departamentu Kredytowych Programów Mieszkaniowych w BGK Dariusz Stachera, cytowany w komunikacie.

Środki z programu SBC można przeznaczyć na budowę mieszkań na wynajem z limitowaną ustawowo stawką czynszu, budowę mieszkań spółdzielczych lokatorskich oraz na rewitalizację lub remont budynków, w których takie mieszkania powstaną, podano także.

Nabór potrwa do końca marca br.

Program SBC działa od 2015 roku. W tym czasie BGK udzielił inwestorom łącznie 1,2 mld zł preferencyjnych kredytów na budowę ponad 9 tys. mieszkań.

Reklama

Środki przeznaczone na kredyty SBC pochodzą częściowo z kredytów udzielonych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (BRRE). Preferencję w oprocentowaniu pokrywa budżet państwa.