Morawiecki: Będziemy dyskutować nad wspólnymi zakupami gazu w UE

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
6 października 2021, 12:35
Poland's,Prime,Minister,Mateusz,Morawiecki,During,A,Press,Conference,On
<p>Mateusz Morawiecki</p>/Shutterstock
Wspólne zakupy gazu pozwalają uzyskać niższą cenę, będziemy dyskutować na ten temat na forum UE - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na szczycie UE w Słowenii.

Według szefa polskiego rządu temat cen energii i polityki klimatycznej będzie przedmiotem szczegółowej dyskusji podczas kolejnych szczytów UE.

W związku z tym premier dopytywany był o perspektywę wspólnych zakupów gazu przez UE oraz inflację.

"Wspólne zakupy gazu zawsze są dobre w tym sensie, że jeżeli kilku - czy dwudziestu kilku w przypadku UE - dużych graczy wspólnie połączyłoby siły, to cena na rynkach spotowych może być niższa. I o tym również dyskutujemy" - odpowiedział.

Ocenił, że polskie ceny hurtowe gazu są jedne z najniższych w Europie, ale problem dla całej Europy jest również problemem Polski. "O tym na pewno będziemy dyskutować wkrótce" - zapowiedział.

"Te ceny energii przekładają się też jednocześnie na wyższą inflację, która mnie oczywiście martwi" - dodał, podkreślając, że problem inflacji leży "przede wszystkim w kompetencjach Narodowego Banku Polskiego". Wyraził przy tym nadzieję, że "reakcja NBP będzie należyta".

"Natomiast my, po naszej stronie, nie będziemy szczędzili sił, środków, również środków budżetowych, aby tym gospodarstwom domowym, które są procentowo mocno uderzone przez wzrost cen energii niezależny od nas, a zależny od polityki klimatycznej UE i od manipulacji ze strony Gazpromu, żeby im jak najbardziej ulżyć" - zadeklarował.

We wtorek i w środę, 5-6 października premier Mateusz Morawiecki bierze udział w szczycie szefów rządów państw Unii Europejskiej i państw Bałkanów Zachodnich.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj