Nowa spółka ma się nazywać Orlen Synthos Green Energy. Według UOKiK utworzenie nowego podmiotu nie ograniczy konkurencji. "Nasze postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Co więcej, przyczyni się do zwiększenia niezależności energetycznej Polski. Dlatego wydałem zgodę na tę transakcje" – oświadczył Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie Urzędu.

Jak poinformował PKN Orlen, do zarządu będzie rekomendował doradcę zarządu spółki Orlen Unipetrol Dawida Jackiewicza. "Pozytywna decyzja UOKiK umożliwia przyspieszenie realizacji inwestycji w mikro i małe reaktory jądrowe. Dzisiaj najlepiej widzimy jak istotne jest uzupełnienie miksu energetycznego o stabilne źródła wytwarzania energii. Mamy pewność, że idziemy we właściwym kierunku, bo nasza inwestycja jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i dynamiki wzrostu krajowej gospodarki" - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

W grudniu 2021 r. PKN Orlen i Synthos Green Energy - spółka córka koncernu Synthos - spółka współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi Nuclear Energy, podpisały umowę inwestycyjną, mającą na celu powołanie podmiotu celowego joint venture do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych. Do jej utworzenia potrzebna była zgoda urzędu antymonopolowego, którą Prezes UOKiK wydał w poniedziałek.

Reklama

Zgodnia z umową, PKN Orlen i Synthos Green Energy będą miały po 50 proc. udziałów w spółce joint venture i tyle samo głosów na Zgromadzeniu Wspólników, co oznacza wspólną i równoprawną kontrolę nad przedsięwzięciem.

Jak wyjaśniał wtedy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, celami spółki Orlen Synthos Green Energy będą m.in. wdrażanie technologii małych reaktorów jądrowych, pozyskanie technologii reaktorów trzeciej i czwartej generacji, szczególnie reaktora BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy i realizowanie procesu inwestycyjnego, przy czym głównym zadaniem będzie produkcja energii elektrycznej i ciepła do celów własnych, komercyjnych i komunalnych.

Z kolei właściciel Grupy Synthos Michał Sołowow podkreślał, że reaktor BWRX-300 „jest ewolucyjnym rozwiązaniem opracowanym przez legitymującą się ogromnym doświadczeniem w tym obszarze amerykańską grupę GE, która działa w Polsce od 30 lat i posiada tu rozbudowany łańcuch dostaw, na który składa się ponad 3 tys. firm”.

Obajtek: Energia z reaktorów atomowych jest najtańsza

Energia z reaktorów atomowych jest najtańsza - oświadczył w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. W TVP Info nazwał "bardzo dobrą decyzją" zgodę UOKiK na utworzenie przez Orlen i Synthos Green Energy spółki, która ma zająć się budową małych reaktorów.

Ta decyzja UOKiK jest bardzo dobrą decyzją, bardzo cieszę się, że została tak szybko wydana, byśmy wspólnie z naszymi partnerami mogli pracować nad budową pierwszych mikroreaktorów w Polsce, bo te małe i mikroreaktory gwarantują nam niezależność" - stwierdził Obajtek w TVP Info.

"W momencie, kiedy postawimy pierwszy reaktor, a sądzę, że to nastąpi na przełomie 2028 i 2029 r., będziemy mieć zdecydowanie tańszą energię elektryczną. Energia, która jest wytworzona z reaktorów atomowych jest najtańsza. Tańsza energia przełoży się na gospodarkę, na każdego konsumenta" - stwierdził Obajtek.

"Chcemy inwestować w źródła zeroemisyjne typu offshore, to musimy mieć źródła, które podtrzymają tę moc. Teraz będą podtrzymywać to elektrownie gazowe, ale z czasem będą wypierane przez małe reaktory. To jest nasz kierunek, który realizujemy od czterech lat z sukcesami i będziemy go realizować, bo to nie tylko biznes, ale i polska racja stanu, i bezpieczeństwo energetyczne, które jest konieczne przy naszym położeniu" - mówił Obajtek w TVP Info.