"Jest to kamień milowy projektu – reaktor po raz pierwszy uzyskał samopodtrzymującą się reakcję łańcuchową rozszczepienia jądra atomowego. W elektrowni Vogtle, zlokalizowanej w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, powstają dwa pierwsze reaktory AP1000 w USA" - podano w informacji prasowej.

"Jesteśmy zaszczyceni, że możemy dzielić ten niesamowity moment z Southern Nuclear, Georgia Power, współwłaścicielami projektu oraz z całym zespołem w Vogtle" – powiedział, cytowany w informacji, Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse. "To istotny krok na drodze do zapewnienia mieszkańcom stanu Georgia czystej, niezawodnej i bezpiecznej energii dla przyszłych pokoleń" - dodał.

Jak zaznaczono, Westinghouse będzie nadal ściśle współpracować z zespołem w Vogtle – Southern Nuclear przygotowuje się do kolejnego ważnego etapu, jakim jest synchronizacja bloku z siecią elektryczną, po której nastąpi pełna, komercyjna eksploatacja.

Dwa bloki AP1000 w elektrowni Vogtle, których budowa dobiega końca, to reaktory generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa, o modułowej konstrukcji i o najmniejszej powierzchni zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów. Są to pierwsze nowe reaktory budowane w USA od trzech dekad.

Reklama

"Cztery reaktory AP1000 biją obecnie rekordy wydajności operacyjnej w Chinach, gdzie cztery kolejne są w budowie, a dwa kolejne są planowane. Polska niedawno wybrała reaktor AP1000 do swojego programu energetyki jądrowej, a na Ukrainie zapowiedziano budowę dziewięciu reaktorów AP1000. Ponadto technologia ta jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowo-Wschodniej, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych" - napisano.

W grudniu 2022 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała umowę o zasadach współpracy ze spółką Westinghouse Electric Company, której technologię AP1000 polski rząd wybrał dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Elektrownia ma powstać na Pomorzu. Pod koniec lutego br. PEJ i Westinghouse podpisały umowę na prace przedprojektowe dot. elektrowni jądrowej.

Pierwsza elektrownia jądrowa, w Choczewie (Lubiatowo-Kopalino), będzie składać się z trzech reaktorów o mocy 1200 MW każdy, choć jak wskazał prezes PEJ, łączna moc elektrowni może wynieść nawet 3750 MW, w zależności od wydajności układu chłodzenia. (PAP)