Wyniki finansowe i spadki na giełdzie

Notowania akcji Orlen na GPW zaliczyły dziś od rana duże spadki. O godzinie 13:45 za akcje Orlenu płacono 66,79 zł, co oznacza spadek o ponad 8 proc.

Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące tego roku wyniósł 2 mld 785 mln zł i był niższy o 6 mld 686 mln zł w porównaniu analogicznym okresem roku ubiegłego - podał w środę koncern w skonsolidowanym raporcie kwartalnym.

Reklama

Dlaczego koncern zaliczył spadek notowań?

- Orlen, podobnie jak inne spółki Skarbu Państwa, pozostaje maruderem na tle wyników akcji prywatnych biznesów, notowanych na warszawskiej giełdzie. Słabsze od prognoz wyniki kwartalne przynoszą w pewnym stopniu uzasadnione rozczarowanie i skłaniają wątpiących w długoterminowy wzrost inwestorów do realizacji zysków - komentuje Eryk Szmyd, analityk XTB.

Jak dodaje, wydaje się, że słabszy raport rozwiązał też spekulacyjny worek z obawami wokół samej firmy, która w ostatnich miesiącach znalazła się w centrum zainteresowania po 1,6 mld PLN odpisie i toczących się śledztwach. Jednocześnie biznes detaliczny (notujący teraz pewne spowolnienie), ekspansja poza granicami Polski i potencjalne korzyści z wyższej marzy rafineryjnej i dystrybucji gazu mogą zapewnić synergiczny, wzrostowy potencjał w kolejnych kwartałach. Sam spadek marży netto i niższy zysk wskazują na wysoką cykliczność i rozpiętość wyników biznesu Orlenu, który po przejęciu PGNiG może być traktowany jako ryzykowny. W otoczeniu potrzebnych wysokich nakładów inwestycyjnych, niezbędnych do realizacji planu strategii do 2030 roku spółka może w kolejnych latach ponosić wyższe koszty, niekoniecznie kompensowane wyższymi marżami i zyskami z głównych segmentów działalności.

- Mimo to zysk netto, choć słabszy od oczekiwań, wypadł solidnie i rekomendowana dywidenda prawdopodobnie utrzyma inwestorów w przekonaniu, że Orlen nadal może korzystać na lepszych sentymentach wokół polskich aktywów i ekspansji polskiej gospodarki. Nie zmienia to faktu, że niższa o 25% sprzedaż i 70% niższy r/r zysk netto Orlenu sugerują, że teoretycznie atrakcyjna wycena fundamentalna może stanowić ‚value trap’, ponieważ model biznesowy firmy jest wysoce podatny na cykliczne fluktuacje wyników, a w kolejnych latach firma będzie ponosić wyższe koszty działalności. Giełda nie daje obecnie Orlenowi szans na pobicie rekordowych wyników z 2022 roku. – zaznacza Szmyd.

Prezes Orlen: Przyspieszamy

W środowym komunikacie prasowym koncern podkreślił, że Grupa Orlen zakończyła pierwsze trzy miesiące tego roku z zyskiem operacyjnym EBITDA LIFO na poziomie 8,4 mld zł. Jak zaznaczono, stabilne wyniki finansowe osiągnięto przy jednoczesnym spadku długu netto o 1 mld zł kwartał do kwartału.

Orlen podał, że w tym czasie koncern przeznaczył blisko 6,4 mld zł na inwestycje we wszystkich obszarach działalności.

"Przyspieszamy. Transformacja energetyczna stanowi jedną z największych szans biznesowych w historii. Orlen musi ją wykorzystać. Dlatego koncentrujemy się na najbardziej perspektywicznych projektach i technologiach. Kładziemy większy nacisk na efektywność" - powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w informacji prasowej koncernu.

Jak podkreślił, cele zadeklarowane w strategii Grupy Orlen do 2030 r. są zgodne z kierunkami rozwoju rynku, ale ich realizacja jest znacząco opóźniona. "Musimy nadrabiać zaległości, a tam gdzie to nie będzie możliwe lub uzasadnione biznesowo - zweryfikować wcześniejsze założenia" - zaznaczył.

Współpraca z Saudi Aramco

Będziemy rozmawiać z Saudi Aramco o współpracy m.in. dotyczącej petrochemii - powiedział PAP w czwartek prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.

Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara był pytany, czy nowy zarząd spółki będzie chciał zmienić zasady współpracy z Saudi Aramco, koncernem mającym 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańskiej.

"Zainicjowaliśmy kontakt. Dostaliśmy bardzo miły zwrot na nasz kontakt. Na pewno chcemy do tego wrócić, określić zasady współpracy w przyszłości. Przy podpisywaniu umowy (z Saudi Aramco - PAP) była także mowa o projektach przyszłości dotyczących zarówno Gdańska i petrochemii i także o tym będziemy rozmawiać" - powiedział Fąfara.

Zaznaczył, że obecnie jest za wcześnie na jakiekolwiek konkrety dotyczące rozmów z Saudi Aramco.

W czwartek prezes Orlenu ogłosił, że do końca 2024 roku zarząd przedstawi zrewidowaną strategię spółki. Obecna, przyjęta wczesną wiosną 2023 r., zakłada horyzont czasowy do 2030 r.