Warunki prowadzenia biznesu pogorszyły się dla 70% firm małych, 68% średnich i 64% dużych. Im mniejsza firma, tym gorsza ocena warunków prowadzenia działalności gospodarczej, podano.

"Nastroje przedsiębiorców dotyczące prowadzenia firmy w kontekście biznesowym są niekorzystne. 55% firm ma negatywne nastawienie do prowadzenia biznesu w 2021 roku. Tak uważa 56% dużych i małych firm oraz 50% średnich. Pozytywne nastawienie sygnalizuje tylko 44% respondentów. Większymi optymistami są średnie firmy. 47% spośród nich ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku. Natomiast odsetek firm dużych, które myślą podobnie, wynosi 44%" - czytamy w komunikacie.

Przedsiębiorcom zadano też pytanie, co myślą o prowadzeniu firmy w 2021 r. w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 63% przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 66% dużych, 64% małych i 57% średnich. 36% firm ma pozytywne nastawienie (41% średnich, 35% małych i 34% dużych), wskazano również.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców "Indeks Biznesu" przeprowadził w sierpniu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

(ISBnews)