GUS: Udział e-handlu w sprzedaży detalicznej spadł do 6,1 proc. w sierpniu

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (ceny bieżące) spadł do 6,1 proc. w sierpniu z 6,5 proc. całości sprzedaży w lipcu br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wartość sprzedaży przez internet spadła o 7,8 proc. w ujęciu miesięcznym.

"Udział tej sprzedaży zmniejszył się z 6,5 proc. w lipcu br. do 6,1 proc. w sierpniu br. Spadek udziału sprzedaży przez internet wykazały m.in. przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy 'prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach' (odpowiednio z 19,4 proc. do 19,3 proc.), a także podmioty z grup 'tekstylia, odzież, obuwie' (z 16,8 proc. przed miesiącem do 15,7 proc.) oraz 'meble, rtv, agd' (z 11,1 proc. do 10,9 proc.)" - czytamy w komunikacie.

GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 0,5 proc. r: r w sierpniu

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 0,5 proc. r/r w sierpniu 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,4 proc..

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2020 r. była o 0,2 proc. wyższa w porównaniu z lipcem 2020 r." - podał GUS.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w sierpniu była wyższa niż przed rokiem o 0,4 proc. i spadła o 2,6 m/m, podano także w komunikacie.

"W sierpniu 2020 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. zaobserwowano w przedsiębiorstwach sprzedających meble, rtv, agd (o 10,2 proc. wobec wzrostu o 11,6 proc. przed rokiem). Sprzedaż wzrosła także w następujących prezentowanych grupach: 'prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach' (o 1,6 proc.), 'tekstylia, odzież, obuwie' (o 1,2 proc.) oraz 'farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny' (o 0,8 proc.). W pozostałych grupach odnotowano spadek sprzedaży od 2,2 proc. do 6,2 proc." - czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy przewidywał 1 proc. wzrostu r/r w cenach stałych.

Polecamy: W poniedziałek zarząd PO zapozna się z wynikami konsultacji politycznych Borysa Budki