Od soboty 28 listopada, po trzytygodniowej przerwie, wszystkie sklepy i punkty usługowe w galeriach i parkach handlowych są ponownie dostępne dla kupujących przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Według sondażu przeprowadzonego 26-30 listopada przez agencję badań rynku Inquiry, 70 proc. ankietowanych popiera ponowne otwarcie centrów handlowych. Przeciwnych otwarciu jest 21 proc.

Ponad połowa respondentów negatywnie odbierała częściowe zamknięcie centrów handlowych w listopadzie. Pozytywnie oceniało tę decyzję 38 proc. Po otwarciu galerii zakupy w nich planuje ponad połowa respondentów, natomiast 48 proc. badanych zadeklarowało, że nie planuje obecnie zakupów w centrach handlowych.

Na pytanie, w jaki sposób ograniczenie działalności centrów handlowych w listopadzie wpłynęło na zachowania zakupowe ankietowanych, 38 proc. odpowiedziało, że dokonało większości niezbędnych zakupów w internecie. Co czwarty respondent swoje plany zakupowe zrealizował w tych sklepach, które były w tym czasie otwarte w galeriach. 17 proc. przesunęło zakupy na później, planując większość zakupów na grudzień, a 19 proc. dokonała części zakupów w internecie, a resztę zaplanowała na okres przedświąteczny. 61 proc. stwierdziło, że podczas wizyty w centrach handlowych czuje się bezpiecznie.

Reklama

Ankietowanych zapytano też o to, czy handel w niedziele 6 i 27 grudnia powinien być przywrócony. 69 proc. przychyliło się do tego rozwiązania, natomiast 24 proc. było przeciwnych zniesieniu zakazu handlu w te dni. 7 proc. nie miało zdania.

Zgodnie z przepisami o ograniczeniu handlu w niedziele, zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie, tj. 13 i 20 grudnia. Dodatkowo rząd zdecydował, by także 6 grudnia był niedzielą handlową. Zapis o incydentalnym przywróceniu handlu w niedzielę, 6 grudnia br. znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

We wtorek wiceminister rozwoju Olga Semeniuk poinformowała, że trwają rozmowy, m.in. z Radą Dialogu Społecznego, ws. zniesienia zakazu handlu również w niedzielę 27 grudnia. Zastrzegła, że takie decyzje podejmuje rządowy zespół zarządzania kryzysowego.

Firma badawcza zwraca uwagę, że 27 grudnia to kolejny dzień bez handlu po dwóch dniach świąt i ograniczonych godzinach handlowych w Wigilię. "Jeśli zakaz handlu w ten dzień zostanie utrzymany, spowoduje to ogromne utrudnienia i dla handlu, i dla klientów" - powiedziała prezes firmy Agnieszka Górnicka.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych Polaków metodą CAWI.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec