„Przygotowujemy się do korekcji tych przepisów” - powiedziała wiceministra klimatu Anita Sowińska.

„Zbieramy w tej chwili wszystkie uwagi od interesariuszy i ze strony przedsiębiorców producentów wprowadzających opakowania, jak i sklepów oraz organizacji społecznych i recyklerów również. W marcu planujemy rundę konsultacji społecznych” - dodała.

Poinformowała, że uwagi, które otrzymuje ministerstwo w tej sprawie są podobne.

„Analizując ustawę już w pierwszych miesiącach zobaczyliśmy pewne ryzyka związane z tą ustawą i widzimy (…) pole do poprawy” - powiedziała.

Reklama

"Nie chciałabym, żeby było oczekiwanie, że ten system kaucyjny będzie opóźniany w nieskończoność. (…) Ta ustawa (…) od stycznia (…) może zadziałać w 80 proc., ale nie możemy uciekać od odpowiedzialności, bo to będzie miało konsekwencje inne, będzie miało konsekwencje chociażby w poziomach recyklingu” - dodała.

System kaucyjny ma zacząć obowiązywać w Polsce od 2025 roku. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania, natomiast te o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma wynieść ok 50 gr.