Amerykański koncern jest głównym wykonawcą w zatwierdzonej w ubiegłym tygodniu przez rząd USA, wartej 620 mln dolarów umowie dotyczącej modernizacji tajwańskiego arsenału rakiet ziemia-powietrze typu Patriot.

Komunistyczne władze ChRL uznają demokratycznie rządzony Tajwan za zbuntowaną prowincję Chin i stanowczo sprzeciwiają się dostawom uzbrojenia na wyspę.

„By chronić interesy kraju, Chiny zdecydowały się podjąć konieczne kroki i nałożyć sankcje na głównego wykonawcę tej umowy, Lockheed Martin” - powiedział Zhao na briefingu prasowym w Pekinie.

Chińskie władze ogłaszały już w przeszłości zamiar obłożenia amerykańskich firm sankcjami w związku ze sprzedażą broni na Tajwan, ale nie jest jasne, jak te sankcje były realizowane w praktyce. W USA od dawna obowiązuje embargo na sprzedaż broni ChRL.

Stany Zjednoczone, podobnie jak większość innych krajów, nie utrzymują z Tajwanem formalnych relacji dyplomatycznych. Uznawane są jednak za głównego sojusznika Tajwanu na arenie międzynarodowej, a ich wewnętrzne prawo zobowiązuje je do udzielania wyspie pomocy w zakresie obronności.

Władze Tajwanu wyrażały zadowolenie z umowy w sprawie modernizacji rakiet. Rząd w Tajpej stara się wzmocnić obronę w związku z coraz groźniejszymi jego zdaniem działaniami Pekinu, takimi jak regularne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu.

Tajwański minister obrony Jen De-fa powiedział żołnierzom w czasie rozpoczętych w poniedziałek dorocznych ćwiczeń Han Kuang, że muszą być silni w obliczu „wszelkiego rodzaju prowokacji” Chin.

Wojsko Tajwanu jest dobrze wyszkolone i dysponuje wysokiej klasy uzbrojeniem, w większości amerykańskim, ale Chiny posiadają przewagę liczebną i coraz więcej własnego zaawansowanego sprzętu wojskowego, takiego jak myśliwce o obniżonej wykrywalności czy nowoczesne pociski balistyczne – zauważa agencja Reutera.