W lutym i marcu można było kupić w polskich sklepach importowane z Grecji i Hiszpanii truskawki za około 32 zł/kg za owoce oferowane w opakowaniach po 250 g. Tegoroczne chłodniejsza niż zazwyczaj zima na Półwyspie Iberyjskim opóźniła dojrzewanie owoców, co przełożyło się na utrzymanie dość wysokich cen w tym okresie.

Smak wiosny

Na szczęście wiosna w tym roku wyjątkowo nas rozpieszcza pogodą i słońcem. Dla tych, którzy już nie mogą doczekać się truskawek i lata, handlowcy przygotowali nie lada gratkę: pierwsze tegoroczne polskie truskawki. Owoce wczesnej odmiany malling centenary dojrzewały w szklarniach i teraz w połowie kwietnia były dostępne w ostatni weekend w sklepach sieci Biedronka. I to w wyjątkowej cenie 5,99 zł za opakowanie 500 g. Cena regularna to 12,99 zł/kg.

Reklama

Szczyt sezonu

Na razie trudno przewidzieć ile będzie kosztował kilogram truskawek w szczycie sezonu. Wiele w tym względzie zależy od pogody, urodzaju i kosztów pracy przy zbiorach. Na razie ciepła wiosna i spore opady deszczu zapewniają optymalne warunki do uprawy truskawek na plantacjach, a to wróży nie tylko dobrej jakość i smakowi owoców, ale wpłynie też pozytywnie na ich ceny detaliczne.