Lubelski Urząd Wojewódzki poinformował w komunikacie, że wojewoda Krzysztof Komorski spotkał się w poniedziałek z samorządowcami z gmin dotkniętych skutkami niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. W zebraniu wzięli udział również m.in. dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzej Romańczuk.

„Cały czas monitorujemy sytuację. Klimat zmienia się na naszych oczach, mają miejsce anomalie pogodowe, a w związku z tym, tak nieprzyjemne zdarzenia dotykają państwa +małe ojczyzny+, ich mieszkańców, gospodarstwa, sady” – podkreślił wojewoda cytowany w komunikacie.

Anomalie pogodowe uderzyły w gospodarstwa rolne

Reklama

Przymrozki dotknęły Lubelszczyznę w dniach 23-26 kwietnia br., w maju pojawiły się z kolei opady gradu. Największe szkody w gospodarstwach rolnych zostały wyrządzone w gminach: Niedrzwica Duża, Chodel, Opole Lubelskie. „145 gmin z terenu naszego województwa zgłosiło straty (68 proc. wszystkich gmin)” – przekazał urząd wojewódzki. Największe szkody wystąpiły w sadach i na plantacjach owoców jagodowych.

W 137 gminach były to straty spowodowane przez przymrozki wiosenne. Natomiast w 21 gminach przez opady gradu, z czego w 13 z tych gmin wystąpiły wcześniej też przymrozki.

Rolnicy z Lubelszczyzny liczą straty

Ze wstępnych, częściowych raportów przesłanych przez 64 ze 145 urzędów gmin wynika, że szkody spowodowane klęskami żywiołowymi dotknęły 3,7 tys. gospodarstw rolnych, w których powierzchnia uszkodzonych upraw sięgnęła 5,7 tys. ha. Wartość oszacowanych strat wynosi obecnie ponad 35 mln zł.

Urząd wojewódzki zastrzegł, że ostateczne straty z pewnością będą większe ze względu na trwające jeszcze prace komisji szacujących i brak kompletnych danych.

Propozycje dla poszkodowanych gospodarstw

Wśród możliwych form pomocy dla poszkodowanych gospodarstw wymieniono: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie składek KRUS, ulgi w podatku rolnym, ulgi w czynszu z umów dzierżawy nieruchomości rolnych Skarbu Państwa.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk