Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gnieźnie lek. wet. Dariusz Nowaczyk przekazał w czwartek PAP, że jak dotąd potwierdzono wystąpienie wirusa ASF w gospodarstwie, w którym znajdowały się 52 świnie. Od środy trwa akcja wybijania i utylizacji chorych zwierząt.

Nowaczyk dodał, że w promieniu 1 km od ogniska znajduje się łącznie 16 gospodarstw, w których znajduje się około 1,8 tys. świń. "One są zagrożone zakażeniem. Jutro będą prowadzone jeszcze dalsze kontrole tych gospodarstw" - powiedział. Zastrzegł, że od wyników kontroli zależy, czy kolejne zwierzęta zostaną wybite.

Lekarz zaznaczył, że wystąpienie ogniska ASF potwierdziły badania przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach. W związku z tym, w dzienniku wojewody wielkopolskiego zostanie ogłoszone rozporządzenie, które ustanowi obszary zapowietrzone i zagrożone, o łącznym promieniu 10 km wokół wystąpienia miejsca choroby.

Reklama

Afrykański pomór świń to groźna, zakaźna choroba wirusowa świń domowych i dzików. Zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie; śmiertelność sięga nawet 100 proc. Wirus ASF nie atakuje ludzi, więc choroba ta nie stwarza dla nich zagrożenia.