Nouriel Roubini urządził przyjęcie połączone z wykładem dla klientów swojej firmy Roubini. Com. Przez około pół godziny opowiadał o najważniejszych zagadnieniach dzisiejszej ekonomii. Businessinsider.com przytacza relację z jego wypowiedzi.

Według serwisu na temat Europy Doktor Zagłada wypowiedział się następująco: „Perspektywy są wyraźnie niedźwiedzie. Europa to poruszający się w zwolnionym tempie wrak pociągu, którego ryzyko wykolejenia jest znaczące. Nie oznacza to, że Grecja i Portugalia opuszczą strefę euro, tylko że zrobią to również Hiszpanie i Włosi, co oznacza kompletne fiasko całego projektu.”

Upadek strefy euro sprawi, że sytuacja na całym świecie się popsuje. Jego zdaniem Niemcy i MFW chcą uchronić Grecję od bankructwa przez czas potrzebny do poprawy sytuacji we Włoszech i Hiszpanii. Roubini jest sceptyczny , co do szans powodzenia takiego planu.

>>> Czytaj też: Roubini: Ponad 50-proc. ryzyko recesji wśród potęg gospodarczych

Tylko jedna strategia może przynieść efekty. Reformy w krajach peryferyjnych i zaangażowanie centrum w pobudzenie fiskalne i więcej luzowania polityki pieniężnej. W tym przypadku można by doprowadzić do pewnego rodzaju wyważonej regulacji, która by zadziałała. Roubini problem widzi w niemieckiej kulturze, która jest przeciwna drukowaniu pieniędzy i stymulowaniu fiskalnemu.

Reklama

Niewesoła przyszłość rysuje się również dla USA, których wzrost w trzecim kwartale będzie zdaniem ekonomisty niższy od aktualnych wyliczeń. Pierwsze szacunki pochodzą bowiem z analizy dużych przedsiębiorstw, które radzą sobie lepiej od małych i średnich firm. Roubini uważa, że wzrost PKB w USA w trzecim kwartale wyniesie ok. 1,5 proc., a w przyszłym roku gospodarka stanie w miejscu. Oczywiście „Jeśli strefa euro się rozpadnie, wszystko pójdzie jeszcze gorzej.”

>>> Czytaj też: Nouriel Roubini: "perfect storm" uderzy szybciej niż zakładałem

Nieco lepsze perspektywy sa przed Chinami, które przez dwa lata unikną twardego lądowania i zaczną mieć kłopoty dopiero w latach 2013-2014.

Podsumowując, Doktor Zagłada nie zmienia retoryki również na pół-zamkniętych elitarnych wykładach.