Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 423 punkty, czyli 1,31 proc. i wyniósł 32.827,00 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,96 proc. i wyniósł 3.806,80 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,85 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.564,52 pkt.

Inwestorzy oczekują na wtorkowe wybory uzupełniające do Kongresu USA. Określą one, która partia będzie kontrolować obie izby i wpłynie na kierunek przyszłych wydatków. Demokraci kontrolują obecnie Izbę Reprezentantów i mają większość w Senacie. Zdobycie większości przez Republikanów może oznaczać większe wsparcie finansowe i polityczne dla firm naftowych i gazowych.

Reklama

Republikanie nabrali tempa w sondażach, a według analityków mogą przejąć Izbę Reprezentantów i powalczyć o większość w Senacie.

„Podzielony Kongres jest generalnie dobry dla rynków akcji, ponieważ wprowadza trochę impasu w niektórych zmianach polityki fiskalnej. Historycznie akcje osiągają lepsze wyniki przy podzielonym Kongresie, spodziewam się, że to się utrzyma” - powiedziała Daniela Hathorn, analityczka rynku w CapitalCom.

„Na rynku toczy się przeciąganie linii między ludźmi, którzy twierdzą, że Fed zbyt mocno podniósł stopy procentowe i powinien to zmienić, a drugą grupą, która sądzi, że inflacja musi być mocniej zwalczana, a Fed musi bardziej podnosić stopy” – powiedział Joachim Klement, dyrektor ds. strategii w Liberum Capital.

Apple wzrósł o 0,4 proc. po tym, jak firma poinformowała, że spodziewa się zmniejszenia dostaw modeli premium iPhone'a 14 wobec wcześniejszych prognoz.

Meta Platforms wzrosła o 6,5 proc. po doniesieniach, że Facebook planował w tym tygodniu rozpocząć zwolnienia na dużą skalę, które dotkną tysiące pracowników.

Notowane na giełdzie w USA akcje chińskich firm JDCom, Alibaba Group i Baidu rosły po 2-3 proc. pomimo potwierdzenia przez Pekin w weekend surowej polityki wobec COVID-19. Narodowa Komisja Zdrowia w Pekinie wskazała, że Chiny będą "niezachwianie" trzymać się aktualnych wytycznych dotyczących kontroli pandemii koronawirusa.

Rentowność 10-letnich UST rosła o 4 pb. do 4,20 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji rosła o 3 pb. do 4,28 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi -53 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 4 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na grudzień są wyceniane po 93,58 USD za baryłkę, po wzroście o 1,05 proc., a styczniowe futures na Brent zwyżkują o 0,84 proc. do 99,40 USD/b.

pr/ jm/