Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 0,11 proc. i wyniósł 34.053,94 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,05 proc. i wyniósł 4.179,76 pkt. Indeks jest na najwyższym poziomie od pięciu miesięcy.

Nasdaq Composite poszedł w górę o 3,25 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.200,82 pkt.

Inwestorzy śledzą publikacje wyników największych spółek Big Tech za czwarty kwartał.

Reklama

Akcje Mety wzrosły o 23,5 proc. To najwyższy jednodniowy wzrost spółki od dziesięciu lat. Przychody koncernu sięgnęły 32,17 mld USD, a rynek liczył, że będzie to 31,53 mld USD. Firma ogłosiła również program skupu akcji własnych za 40 mld USD.

Rozczarowaniem dla rynków były jednak wyniki innych wielkich firm technologicznych.

Apple pokazał w pierwszym kwartale roku obrotowego wyniki i przychody poniżej oczekiwań analityków. Rozczarowaniem okazała się też sprzedaż części flagowych produktów koncernu, w efekcie jego akcje w handlu pozasesyjnym spadają o 4 proc.

Przychody i zysk na akcję Amazona za czwarty kwartał 2022 roku okazały się gorsze od przewidywań analityków. W efekcie akcje koncernu w handlu pozasesyjnym spadają ponad 5 proc.

Wyniki koncernu Alphabet, właściciela Google i YouTube, w czwartym kwartale okazały się gorsze od przewidywań analityków zarówno na poziomie zysków, jak i przychodów. W efekcie akcje spółki w handlu pozasesyjnym tracą ponad 6 proc.

Akcje Eli Lilly spadły o 3,5 proc. Przychody w IV kw. były niższe od oczekiwań.

Inwestorzy analizują decyzje największych europejskich banków centralnych. Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 50 pb. do odpowiednio: 3,00 proc., 3,25 proc. i 2,50 proc.

"Rada Prezesów EBC poinformowała, że będzie konsekwentnie podnosić stopy procentowe w znacznym stopniu i w równym tempie oraz utrzymywać je na poziomach wystarczająco restrykcyjnych dla zapewnienia, żeby inflacja wkrótce powróciła do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie. W związku z tym Rada Prezesów postanowiła w czwartek podnieść trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 50 punktów bazowych i oczekuje, że będzie kontynuować ich podnoszenie. Jak napisano w komunikacie EBC, biorąc pod uwagę presję na inflację bazową, Rada Prezesów zamierza podnieść stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych na następnym posiedzeniu w marcu, na którym Rada przeanalizuje też dalsze kształtowanie swojej polityki pieniężnej" - podano w komunikacie EBC.

kkr/