"Planujemy, by pierwsze produkty oprocentowane w oparciu o nową stawkę WIRON pojawiły się w IV kwartale tego roku, chcemy zacząć od bankowości korporacyjnej" - powiedział Szwed podczas konferencji prasowej.

"Kredyty w spłacie bylibyśmy gotowi objąć WIRON-em od 1 stycznia 2025 roku" - dodał.

Zgodnie z tzw. mapą drogową, opracowaną przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej, stawki WIRON wejdą najpierw do nowych umów i pierwsze kredyty z nimi mogą być oferowane od początku 2023 r., równolegle z dotychczasowymi kredytami opartymi na WIBOR. Nowa stawka ma być także dostępna w produktach, w tym kredytowych, dla przedsiębiorstw.

W 2024 r. mają być oferowane kredyty już tylko ze wskaźnikiem WIRON. W przypadku istniejących już umów zamiana wskaźników WIBOR na WIRON ma nastąpić prawdopodobnie w 2024 r. Pod koniec 2023 r. ma zostać wyznaczony tzw. spread korygujący, który będzie doliczany w przypadku zamiany stawek w istniejących umowach z WIBOR.

Reklama

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 431,45 mld zł na koniec 2022 r.

(ISBnews)