Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień, które wygasają w poniedziałek, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 61,16 USD, niżej o 0,42 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,87 USD za baryłkę, niżej o 1,04 proc.

Inwestorzy na rynkach paliw oceniają krótkoterminowe perspektywy popytu na paliwa po zakończeniu najgorszego tygodnia dla notowań ropy od X 2020 r.

Popyt na ropę wykazuje ostatnio pewne oznaki słabości przy rosnącej liczbie niesprzedanych ładunków surowca m.in., z Afryki zachodniej.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) oceniała w ub. tygodniu, że popyt na ropę nie powróci do poziomu sprzed pandemii koronawirusa do 2023 r.

Wiele krajów decyduje też o możliwym zaostrzeniu restrykcji i przedłużeniu lockdownów w związku z trzecią falą pandemii koronawirusa. Graczy zniechęca do zakupów ropy umacniający się dolar, w którym wyceniany jest surowiec.

Tymczasem w Arabii Saudyjskiej doszło do kolejnego ataku na jej obiekty energetyczne.

W piątek doszło do ataku 6 dronów na rafinerię Saudi Aramco, w wyniku którego obiekt zaczął płonąć - do przeprowadzenia tej akcji przyznał się powiązany z Iranem jemeński ruch Huti.

Saudyjski resort energii podał, że pożar został szybko opanowany.

Ropa WTI na NYMEX zyskała wprawdzie na zakończenie poprzedniej sesji 2,4 proc., ale w ub. tygodniu straciła 6,4 proc. (PAP Biznes)