Na Comex miedź kosztuje 4,3335 USD za funt, wyżej o 0,12 proc.

Ceny miedzi borykały się z problemami w ciągu poprzedniego miesiąca, szczególnie w Chinach, gdzie fala epidemii Covid-19 wymusiła na władzach wprowadzanie lockdownów, zarówno w wielu dużych miastach jak i w regionach kraju, co spowodowało "zdławienie" popytu i spadek zapotrzebowania m.in. na metale bazowe.

Jednak teraz chińskie huty miedzi znów wznawiają działalność, przyspieszają swoje plany ekspansji i zwiększają produkcję miedzi, aby osiągnąć jak największe zyski przy podwyższonych marżach. Marże te wynoszą, w niektórych przypadkach, nawet ponad 3.000 juanów (448 USD) za tonę miedzi, co jest historycznie wysokim poziomem - zwraca uwagę agencja Bloomberg.

Według ekspertów Shanghai Metals Market (SMM), po tym jak produkcja miedzi w Chinach była ograniczona w I połowie tego roku, to od lipca będzie produkowane więcej metalu.

Reklama

SMM, który cytuje agencja Bloomberg, wskazuje, że złagodzenie blokad antycovidowych w Szanghaju i innych dużych miastach Chin, stworzy dodatkowe zapotrzebowanie na miedź w związku z planami rozwoju infrastruktury.

Na razie nie widać jednak poprawy popytu na miedź w innych sektorach, a rozbieżność między podażą a popytem na miedź może spowodować spadek jej ceny o ok. 10 proc. w II połowie roku - wskazuje SMM.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 52 USD do 9.500 USD za tonę.