Służby prasowe resortu obrony poinformowały, że sześć wozów dowodzenia zostanie przekazane 16 Dywizji w czwartek.

"Wóz dowodzenia KTO (kołowy transporter opancerzony - PAP) Rosomak zapewnia oficerom szczebla taktycznego możliwość dowodzenia podległymi jednostkami. Wyposażony jest w sprzęt łączności i specjalistyczne oprogramowanie umożliwiające szybkie i sprawne podejmowanie decyzji oraz wymianę informacji, w tym także niejawnych" - napisano w informacji przesłanej PAP. Podkreślono też, że wozy wyprodukowano w Polsce.

Reklama

W przekazaniu ma uczestniczyć szef resortu obrony Mariusz Błaszczak, który tego dnia w Sokółce - z okazji Świąt Bożego Narodzenia - spotka się z żołnierzami służącymi na granicy z Białorusią.

Wojsko wspiera działania Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej od początku kryzysu migracyjnego.

W województwie podlaskim na granicy zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. Dywizji Zmechanizowanej i jednostek wspierających. Żołnierze 18. Dywizji Zmechanizowanej służą na odcinku granicy z Białorusią w woj. lubelskim.

Wiceminister MON Wojciech Skurkiewicz poinformował 1 grudnia w Sejmie, że wojsko wspomaga Straż Graniczną od 6 lipca, a każdego dnia na granicy z Białorusią pełni służbę 13 tys. żołnierzy. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ ann/