W artykule opublikowanym w portalu Observador Burnay podkreślił, że wraz z konfliktem na Ukrainie świat Zachodu musi rozpocząć proces uniezależniania się od towarów z Chin, podobnie jak obecnie ograniczane są powiązania gospodarcze z Rosją.

W tekście pt. “Następne będą Chiny” politolog odnotował, że głoszona przez Pekin neutralność w wojnie na Ukrainie jest fikcją, a w najbliższej przyszłości będzie konieczne zrewidowanie przez Zachód polityki wobec ChRL, gdyż “może wystąpić zdarzenie, które zmusi rządy zachodnie do zerwania więzi z Chinami”.

“Chiny być może nie napadną na Tajwan i nie zmasakrują ponownie studentów na Tienanmen, ale ich fałszywej neutralności wobec wojny (na Ukrainie – PAP) już trudno nie zauważyć”, napisał Burnay, dodając, że nawet dotychczasowi wielbiciele sukcesu gospodarczego ChRL nie mogą już ignorować faktu, że u jego podstaw leży europejska zależność od chińskich fabryk.

Reklama

Portugalski politolog przypomniał, że niebezpieczeństwo zależności od dostaw z reżimowych Chin uwidoczniło się podczas pandemii Covid-19, kiedy pojawiły się problemy z dostawami masek, respiratorów i leków z Państwa Środka.

Burnay przestrzegł, że w przyszłości z powodu kolejnej pandemii lub innego powodu na Zachodzie “może zabraknąć mikroprocesorów, telefonów, ubrań czy ram aluminiowych”. Podkreślił, że wojna na Ukrainie dowiodła, że współzależność gospodarcza nie zawsze zapobiega konfrontacji zbrojnej pomiędzy głównymi partnerami handlowymi.