Szef MON Mariusz Błaszczak przebywa w środę z wizytą roboczą we Włoszech, gdzie spotkał się z ministrem obrony Lorenzo Guerinim. "Pracujemy nad tym, żeby wymienić flotę śmigłowców w Wojsku Polskim i również na ten temat rozmawiałem z moim włoskim odpowiednikiem" - powiedział w Rzymie Błaszczak.

Na briefingu prasowym po spotkaniu z Guerinim, szef MON podkreślił, że relacje polsko-włoskie są bardzo bliskie. Jako przykład udanej współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego wymienił produkujący śmigłowce zakład PZL Świdnik, który należy do Włoskiej grupy Leonardo.

Błaszczak zapytany o pomoc finansową Unii Europejskiej skierowaną do krajów pomagającym uchodźcom z Ukrainy zaznaczył, że jest ona niewystarczająca. "UE zdecydowała, aby refundacja zamykała się kwotą 2 mld euro - to stanowczo zbyt mało" - powiedział. Szef MON dodał, że poruszał ten temat podczas wtorkowego posiedzenia ministrów obrony państw UE w Brukseli. "Moje zdanie, cieszę się z tego, podzielane było też przez innych ministrów obrony" - powiedział. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk, Sylwia Wysocka