W sobotę Błaszczak wziął udział w zaprzysiężeniu 68 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej – uczestników szkolenia podstawowego w ramach projektu "Ferie z WOT".

"Tworzymy nowe brygady Wojsk Obrony Terytorialnej - tu na Lubelszczyźnie powstała kolejna brygada WOT; również w województwie podkarpackim - dwie brygady WOT, w woj. mazowieckim Stołeczna Brygada WOT. Rozbudowujemy liczebnie Wojsko Polskie - dziś i jutro w ośmiu brygadach 370 żołnierzy WOT złoży lub już złożyło przysięgę" - mówił podczas wystąpienia.

Dodał, że w ubiegłym roku w wojska wstąpiła rekordowa liczba żołnierzy - 13 742 żołnierzy zawodowych. "To rekord od czasu zlikwidowania obowiązkowej służby wojskowej" - podkreślił podczas wystąpienia.

Reklama

Szef MON dodał, że obok nowych jednostek WOT powstają również nowe jednostki wojska zawodowego. "Tu w woj. lubelskim także - niebawem będę miał zaszczyt i przyjemność odwiedzić województwo lubelskie i ogłosić powstanie nowego garnizonu" - zapowiedział, wskazując że nowe jednostki wejdą w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.

"Również bardzo dynamicznie wzmacniamy Wojsko Polskie poprzez wyposażanie go w nowoczesną broń" - zadeklarował. Polityk podziękował również osobom, które zdecydowały się dołączyć do WOT-u i podkreślił, że do formacji trafiają przedstawiciele różnych zawodów, w tym uczniowie. "Bardzo gorąco zachęcam tych, którzy jeszcze zastanawiają się nad swoją drogą życiową, żeby wybrali służbę w Wojsku Polskim" - zaapelował. Dodał, że na 2023 rok zostało przygotowanych 25 tys. miejsc dla chętnych do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

"Wojska Obrony Terytorialnej będą się dynamicznie rozwijać. WOT liczy 36 tys. żołnierzy; naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 50 tys żołnierzy WOT i 250 tys. żołnierzy zawodowych. Dziś pod bronią mamy 164 tys. żołnierzy różnych formacji" - wskazał szef MON.(PAP)

Autorzy: Mikołaj Małecki, Gabriela Bogaczyk