"Jeszcze w tym roku Wojsko Polskie otrzyma kolejne zestawy amunicji krążącej Warmate. Wartość zawartej dziś umowy na jedne z najnowocześniejszych systemów uzbrojenia w tej klasie wynosi 50 mln zł brutto" - napisał resort na Twitterze.

Produkowany przez spółkę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego system amunicji krążącej Warmate jest przeznaczony do zwalczania broni pancernej. System został opracowany przez grupę WB i Wojskowy Instytut techniczny Uzbrojenia. Pojedynczy dron może pozostawać w powietrzu przez 70 minut; oprócz bezzałogowca, który jest jednocześnie pociskiem, producent oferuje wersję obserwacyjną – taka platforma jest bezzałogowcem wielokrotnego użytku.

Pierwsi operatorzy systemu Warmate w polskim wojsku ukończyli szkolenie przed czterema laty. Dotychczas armia zakupiła 100 zestawów Warmate. Dron-samobójca z Ożarowa został wybrany wcześniej przez kilka innych krajów, w tym Ukrainę.

Zakup bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych, tzw. amunicji krążącej to jeden z programów planu modernizacji technicznej wojska, ujęty także w ogłoszonym w 2019 r. planie na lata 2021-35. Zakupy amunicji krążącej były jednym z pierwszych zadań działającej od początku bieżącego roku Agencji Uzbrojenia, która zastąpiła Inspektorat Uzbrojenia MON.