W ubiegłym miesiącu światowe media obiegła informacja, iż amerykańska aktorka Hilary Swank urodziła bliźnięta w wieku 48 lat. Z badań Statbel wynika, że na podobny krok decyduje się coraz więcej Belgijek po czterdziestce.

Jak podaje urząd, spośród prawie 118 tys. urodzeń zarejestrowanych w Belgii w 2021 r. ponad 24 tys. dotyczyło matek powyżej 35. roku życia (21 proc. urodzeń) i ok. 5 tys. powyżej 40 lat (4,2 proc. urodzeń). W samej Brukseli 7 proc. matek urodzonych w tym roku dzieci ma więcej niż czterdzieści lat.

„W ciągu dwudziestu lat liczba urodzeń w wieku powyżej 40 lat w Belgii podwoiła się, a w ciągu trzydziestu lat wzrosła nawet czterokrotnie” – czytamy w komunikacie Statbel.

Lekarze przestrzegają przed ciążą w zbyt późnym wieku i wskazują na możliwe powikłania. „Im starszy wiek, tym większe ryzyko dla matki oraz dziecka” – twierdzi na łamach dziennika „Le Soir” doktor Julie Belhomme ze szpitala Saint-Pierre w Brukseli. Zaznacza ona jednak, że badania przeprowadzone na dzieciach starszych rodziców pokazują, że rozwijają się one równie dobrze jak dzieci młodszych rodziców.

Reklama
Andrzej Pawluszek (PAP)