Nowe przepisy wprowadza nowelizacji ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, którą w połowie czerwca podpisał prezydent Andrzej Duda.

Nowelizacja zakłada też wprowadzenie nowego systemu poboru opłaty, który będzie oparty na geolokalizacji, ale ten dotychczasowy, starszego typu, oparty na technologii radiowej będzie działał jeszcze do końca lipca 2021 roku..

Jak informuje KAS, głównym celem nowelizacji ustawy, jest zagwarantowanie nowoczesnego i efektywnego sposobu poboru opłat od przewoźników drogowych. Znowelizowane przepisy umożliwią płynne przejście z obecnego systemu do bardziej nowoczesnego rozwiązania. Nowy system, ułatwi też pobór opłat i ograniczy koszty ponoszone przez użytkowników dróg oraz przez administrację.

Nowelizacja ustawy przewiduje powstanie nowego systemu informatycznego opartego na technologii pozycjonowania satelitarnego, co pozwoli to na wykorzystywanie do poboru opłaty elektronicznej smarfonów, nawigacji satelitarnych, czy systemów/urządzeń fabrycznie montowanych w pojazdach.

Reklama

Nie trzeba już będzie kupować specjalnych urządzeń pokładowych służących wyłącznie do poboru opłaty drogowej, bowiem do uiszczenia opłaty elektronicznej będzie można wykorzystać smartfon lub palmtop z zainstalowaną bezpłatną aplikacją mobilną, którą dostarczy KAS.

Jak zapewnia KAS, proces obsługi nowych rozwiązań będzie w pełni elektroniczny, a obowiązki rejestracyjne korzystających z dróg publicznych zostaną ograniczone, również dzięki wykorzystaniu danych będących w posiadaniu administracji (w Centralnej Ewidencji Pojazdów).

Dzięki nowelizacji mają też zostać ograniczone koszty ponoszone przez korzystających z dróg publicznych. Nie trzeba już będzie kupować specjalnych urządzeń działających w oparciu o obecnie funkcjonujący system radiowy, tylko można będzie używać już istniejące urządzenia wykorzystujące technologię pozycjonowania satelitarnego.

Nowelizacja nie przewiduje podniesienia opłat dla przewoźników za przejazd po drogach.