Agencja S&P Global Ratings nie opublikowała w piątek nowego raportu w sprawie ratingu Polski, ale dokonała jego okresowego przeglądu. Ocena kredytowa Polski wg S&P pozostaje na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.

Oprócz Polski nowego raportu ratingowego S&P nie wydała w piątek dla kilku innych zagranicznych podmiotów.

W raporcie z 27 września agencja S&P podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,1 proc. z 4,5 proc., a na 2022 r. obniżyła do 5,3 proc. z 5,4 proc. Agencja zmieniała też swoją prognozę dla stóp procentowych w Polsce - obecnie oczekuje, że podwyżki nastąpią na początku 2022 r.

Jak wskazał szef resortu finansów, stabilna sytuacja fiskalna w Polsce jest dostrzegana przez największe agencje ratingowe. "Agencja S&P, podtrzymała wysoką ocenę ratingową Polski, zwróciła w swoim raporcie szczególną uwagę na bezpieczny poziom naszego długu publicznego i prywatnego" - zaznaczył.

"Obserwujemy dziś wyraźne odbicie naszej gospodarki. Udało nam się przy tym zachować dobrą kondycję finansów publicznych. Nie byłoby to możliwe, bez odpowiedzialnej polityki naszego rządu" - ocenił Kościński.(PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt