Inflacja

Analitycy Goldman Sachs wskazali, że w Europie Środkowo-Wschodniej "sekwencyjna dynamika inflacji znacznie osłabiła się na Węgrzech, w Czechach i w Polsce" oraz w mniejszym stopniu w Rumunii. Spadło także ryzyko uporczywości inflacji. Z uwagi na to, eksperci oczekują, że "stopy procentowe gwałtownie spadną w całym regionie CEE-4 w 2024 roku".

Stopy procentowe

Reklama

Ekonomiści przewidują, że stopy procentowe w Polsce wyniosą w 2024 r. 4,00 proc. W Czechach będą one na poziomie 3,25 proc., w Rumunii 4,50 proc., a na Węgrzech 5,00 proc. Inflacja ma wynieść w Polsce 4,2 proc. w 2024 r. – dodali.

Wzrost PKB

Według prognoz GS, PKB Polski urośnie w 2023 r. o 0,1 proc. rdr, a w 2024 r. o 3,9 proc rdr. W Czechach wzrost PKB wyniesie odpowiednio -0,3 proc. i 2,5 proc., w Rumunii 2,7 proc. i 3,9 proc., a na Węgrzech -0,9 proc. i 3,0 proc.

Zdaniem specjalistów z GS, formowanie nowego rządu w Polsce "może zająć trochę czasu, ale spodziewamy się, że ostatecznym wynikiem będzie trójpartyjna koalicja". Oczekują, że nowy rząd "sygnalizuje powrót do stanowiska bardziej przyjaznego UE i szybkie rozwiązanie kwestii, które opóźniały wypłatę funduszy unijnych".

Spodziewają się także, że Narodowy Bank Polski w krótkiej perspektywie będzie prowadził bardziej jastrzębią politykę odnośnie stóp procentowych, ponieważ "głosowania prezesa (NBP – PAP) Glapińskiego były znacznie bardziej jastrzębie za rządów Platformy Obywatelskiej".

Adam Glapiński w latach 2010–2016 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

"Niemniej jednak, wraz z gwałtownym spadkiem inflacji, nadal spodziewamy się znacznych obniżek stóp procentowych w 2024 roku" – podkreślili eksperci.

Ich zdaniem, deficyt budżetowy prawdopodobnie pozostanie wysoki, ponieważ "zarówno rząd, jak i partie opozycyjne podjęły znaczące zobowiązania wydatkowe podczas kampanii". (PAP)

Autor: Adrian Reszczyński