Rzecznik resortu spraw zagranicznych powiedział na czwartkowym briefingu prasowym, że szef MSZ, który udaje się niedzielę na sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ jako przewodniczący OBWE, poruszy tematykę rosyjskiej agresji na Ukrainę i jej konsekwencji dla Polski, w tym "sytuacji humanitarnej na Ukrainie i przy polskiej granicy".

Jasina podkreślił, że wizyta Raua w Nowym Jorku potrwa od niedzieli do środy; w programie wizyty są m. in. spotkania z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem i przewodniczącym Zgromadzenia Ogólnego Abdullą Shahidem, a także ze stałą przedstawiciel Zjednoczonych Emiratów Arabskich przy ONZ Laną Nusseibeh, która jest obecnie przewodniczącą Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rzecznik MSZ podkreślił, że w Nowym Jorku Rau "będzie briefował Radę Bezpieczeństwa ONZ". Zaznaczył, że jest to wydarzenie cykliczne, odbywające się co roku, które jednak tym razem będzie miało szczególny wymiar i znaczenie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Dodał, że podczas wizyty Rau poruszy też "kwestie proceduralne związane z udziałem Polski w RB ONZ" oraz kwestię tego, czy na forum ONZ jest możliwe działanie na rzecz uregulowania sytuacji na Ukrainie.

Reklama

Jasina podkreślił, że pobyt Raua z Nowym Jorku nie ma charakteru wizyty bilateralnej, dlatego nie ma zaplanowanych w najbliższym czasie rozmów innych niż telefoniczne z szefem dyplomacji USA Antonym Blinkenem. Zaznaczył, że polski minister spraw zagranicznych jest w stałym kontakcie z amerykańskimi partnerami.

Rzecznik MSZ zaznaczył ponadto, że szef polskiej dyplomacji odbywa na bieżąco także liczne rozmowy z partnerami z całego świata. Poinformował, że w czwartek Rau odbył rozmowy telefoniczne z szefami MSZ Arabii Saudyjskiej, Tunezji i Maroka, "ważne ze względu na narodowość uchodźców, którzy przybywają do Polski z Ukrainy".