Sejmowa komisja finansów publicznych dała w środę zielone światło dwójce kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej zgłoszonych przez posłów: Elżbiecie Ostrowskiej, ekonomistce z Trójmiasta, i Wiesławowi Janczykowi, posłowi Prawa i Sprawiedliwości, szefowi KFP. Wcześniej kandydaci do zasiadania w gremium ustalającym wysokość podstawowych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego odpowiadali na pytania dotyczące ich poglądów na gospodarkę, inflację, działalność banku centralnego czy perspektywy członkostwa Polski w strefie euro.
CAŁY TEKST W CZWARTKOWYM WYDANIU DGP I NA E-DGP
Redaktor w DGP. Pisze głównie o finansach, chętniej o fuzjach i wynikach banków niż o oprocentowaniu depozytów i kredytów. Drugi ulubiony temat: makroekonomia. Zaczynał w czasie, gdy o stopach procentowych decydował w pojedynkę prezes NBP, czyli w poprzednim tysiącleciu. Pracując w „Dzienniku Gazecie Prawnej” od 2012 r., był twórcą rankingów banków i ubezpieczycieli "Gwiazdy Bankowości" i "Gwiazdy Ubezpieczeń". W tygodniku "Gazeta Bankowa" wymyślił ranking trafności prognoz makroeokonomicznych, który później przeniósł do Gazety Giełdy "Parkiet", gdzie konkurs wciąż ma się dobrze. W 2021 r. nagrodzony Grand Press Economy, w latach 2014 i 2021 laureat Nagrody Dziennikarskiej im. M. Krzaka przyznawanej przez Związek Banków Polskich.
