Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział ostatnio, że Sojusz widzi więcej możliwości, jeśli chodzi dostarczenie sprzętu do Ukrainy, choć na razie jest tylko deklaracja Niemiec o dostarczeniu Patriotów. Tusk był pytany na konferencji prasowej, czy Polska widzi swoje miejsce w tej inicjatywie.

"My nie mamy tej rezerwy, mówiąc krótko, jeśli chodzi o Patrioty"

"Jeśli chodzi o baterie Patriot, to nie mamy takiej możliwości, bo ta (bateria) w okolicach Rzeszowa gości u nas, ale jest pod kontrolą i w dyspozycji Amerykanów i chroni kluczowy, z punktu widzenia Ukrainy, hub w południowo-wschodniej Polsce" - powiedział premier.

Reklama

Dodał, że "my nie mamy tej rezerwy, mówiąc krótko, jeśli chodzi o Patrioty".

Zaznaczył, że wszyscy sojusznicy to rozumieją i wiedzą, że Polska dała już bardzo dużo Ukrainie - więcej niż jakikolwiek inny kraj będąc równocześnie państwem frontowym. "Wszyscy wiedzą, że myśmy swoje zadanie wykonali na szóstkę, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy, również sprzętem, także jeśli chodzi o obronę powietrzną" - powiedział Tusk.

"Polska bezpieczna i dozbrojona jest też bardzo ważna"

Stwierdził, że "wszyscy wiemy, iż dla Ukrainy i dla całej Europy, nie mówiąc o Polsce, Polska bezpieczna i dozbrojona jest też bardzo ważna". "Nie tylko Ukraina, ale Polska musi być tutaj także bastionem naprawdę gotowym do obrony nie tylko swoich granic" - podkreślił Tusk.

Zaznaczył, że oprócz baterii Patriot istnieją także inne rodzaje broni, które pomagają Ukrainie chronić niebo. "I tu Polska będzie nadal aktywna, ale proszę wybaczyć, nie będę dzielił się szczegółami" - dodał szef rządu.

Nową inicjatywę mającą na celu dostarczenie Ukrainie dodatkowego sprzętu obrony powietrznej rozpoczął niemiecki rząd. W tym celu minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i minister obrony Boris Pistorius zwrócili się do partnerów z NATO i Unii Europejskiej oraz państw trzecich. Wcześniej ministerstwo obrony ogłosiło, że rząd Niemiec dostarczy Ukrainie kolejny system obrony powietrznej Patriot, aby wzmocnić ten kraj w jego wojnie obronnej z Rosją.

autor: Karol Kostrzewa, Edyta Roś