Urząd prezydenta Kielc sprawuje obecnie Bogdan Wenta. Osobami, które w tym roku znajdziemy na kartach wyborczych, są: Maciej Bursztein, Marcin Chłodnicki, Adam Cyrański, Agata Marjańska, Marcin Stępniewski, Kamil Suchański i Agata Wojda.

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o kandydatach na prezydenta Kielc w wyborach samorządowych 2024.

Wybory na prezydenta Kielc 2024: Maciej Bursztein [SYLWETKA]

Reklama

Maciej Arkadiusz Bursztein (40 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 1 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Maciej Bursztein Przyjazne Kielce.

Przedsiębiorca, dyrektor do spraw rozwoju w Formaster Group S.A. i członek rady nadzorczej spółki Dafi. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 2018 roku został wybrany do Rady Miasta Kielce.

Wybory na prezydenta Kielc 2024: Marcin Chłodnicki [SYLWETKA]

Marcin Chłodnicki (45 l.), startuje z numerem 2 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica, reprezentując Nową Lewicę.

Od 2021 roku wiceprezydent Kielc, magister politologii i nauk społecznych. Jest współzałożycielem stowarzyszeń sportowych, takich jak „MTB Kielce” i „Karate SHIRO”. Posiada doświadczenie w sektorze administracji publicznej. Był radnym miasta w latach 2010-2014 i 2014-2018. Bezskutecznie kandydował w wyborach na prezydenta Kielc w 2018 roku, natomiast w 2023 roku nie uzyskał mandatu poselskiego.

Wybory na prezydenta Kielc 2024: Adam Cyrański [SYLWETKA]

Adam Zbigniew Cyrański (64 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 3 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe.

Przedsiębiorca, inżynier i polityk. Jest absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2015 roku uzyskał mandat posła. W 2019 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego, uzyskał wówczas reelekcję do Sejmu.

Wybory na prezydenta Kielc 2024: Agata Marjańska [SYLWETKA]

Agata Longina Marjańska (54 l.), niezrzeszona z żadną partią polityczną, startuje z numerem 4 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Razem dla Kielc.

Społeczniczka i przedsiębiorczyni, jest absolwentką Uniwersytetu Świętokrzyskiego w Kielcach. Pełni funkcję prezeski Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Nordic Walking CK Kije. Ma doświadczenie zawodowe w dużych kieleckich spółkach giełdowych. Aktywnie uczestniczy w lokalnych działaniach na rzecz ochrony środowiska i przestrzeni publicznej. W tegorocznych wyborach ubiega się również o mandat radnej miasta.

Wybory na prezydenta Kielc 2024: Marcin Stępniewski [SYLWETKA]

Marcin Stępniewski (31 l.), reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość, startując z numerem 5 na liście Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Absolwent prawa w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Doradca Wojewody Świętokrzyskiego (2020-2021), później Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta ŚWK OHP. Jest założycielem oraz aktywnym członkiem Stowarzyszenia Patriotycznego z siedzibą w Kielcach, współpracuje z różnymi organizacjami pozarządowymi z tego miasta. W 2018 roku został wybrany na radnego Miasta Kielce.

Wybory na prezydenta Kielc 2024: Kamil Suchański [SYLWETKA]

Kamil Jerzy Suchański (46 l.), niezrzeszony z żadną partią polityczną, startuje z numerem 6 na liście Komitetu Wyborczego Wyborców Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc.

Prawnik i przedsiębiorca, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Były przewodniczący Rady Miasta Kielce (2018-2021), obecnie radny Rady Miasta. Jest liderem stowarzyszenia Bezpartyjny i Niezależny, byłym członkiem Rady Nadzorczej Klubu Piłkarskiego Korony Kielce i twórcą portalu monitoringującego zanieczyszczenie powietrza w Kielcach - www.SmogKielce.pl.

Wybory na prezydenta Kielc 2024: Agata Wojda [SYLWETKA]

Agata Ewa Wojda (42 l.), startuje z numerem 7 na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska, reprezentując Platformę Obywatelską RP.

Aktywistka, absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Pracowała jako rzeczniczka prasowa w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim (2008-2015), była radną Rady Miasta Kielce w latach 2014-2018. W 2018 roku ponownie uzyskała mandat. W latach 2021-2023 pełniła funkcję wiceprezydentki Kielc.

Wybory na prezydenta Kielc 2024: Kto jest faworytem?

Sondaż przeprowadziła Ogólnopolska Grupa Badawcza na zlecenie Stowarzyszenia Przyjazne Kielce. Mieszkańcy Kielc odpowiedzieli na pytanie “Na którego kandydata zagłosuje Pan(i) w wyborach na Prezydenta Kielc w wyborach samorządowych 7 kwietnia?”. Faworytką badanych jest Agata Wojda, która otrzymała 28,34 proc. głosów, tuż za nią znalazł się Marcin Stępniewski z 26,77 proc.Maciej Bursztein uzyskał niewiele mniej, bo 20,51 proc. głosów. Pozostali kandydaci, czyli Kamil Suchański, Adam Cyrański, Marcin Chłodnicki oraz Agata Marjańska, otrzymali odpowiednio 12,14 proc., 7,34 proc., 2,59 proc. i 2,32 proc.

Czym są wybory samorządowe? Kiedy odbędzie się głosowanie w 2024 roku?

W wyborach samorządowych głosujemy nie tylko na kandydatów do rad gmin, powiatów, dzielnic, sejmików województw, ale także na wójtów, burmistrzów, i oczywiście - na prezydentów miast. Dzięki temu wyłonione zostaną osoby, które będą podejmować kluczowe decyzje w sprawach lokalnych, wpływając na rozwój infrastruktury, edukację, kulturę, a także na wiele innych aspektów życia społeczności lokalnych.

Wybory samorządowe w 2024 roku zaplanowano na 7 kwietnia, głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00-21:00. W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. głosów, przeprowadzona zostanie druga tura, którą zaplanowano na 21 kwietnia.