Podczas konferencji prasowej szef rządu został zapytany, kiedy poznamy kształt list wyborczych KO na czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego.

Lista kandydatów KO wciąż w opracowaniu

"Dzisiaj mieliśmy pierwszą część posiedzenia zarządu PO. Oceniliśmy, co stało się w wyborach samorządowych, zrobiliśmy pierwszą przymiarkę, jeśli chodzi o listy do PE. Na pewno będą niespodzianki, ale o nich powiem wtedy, kiedy zapadnie decyzja" - powiedział Tusk.

Reklama

Zapowiedział, że decyzja ta zapadnie w środę. "O 8.30 jest druga część posiedzenia zarządu PO i tam będziemy mieli już końcową wersję list do PE" - poinformował Tusk.

Eurowybory ważne jak nigdy dotąd

Wyraził nadzieję, że w kampanii wyborczej uda się przekonać Polaków, że wybory do PE są bardzo ważne. "Chcę wyraźnie podkreślić: nigdy wybory do PE nie miały takiego wpływu. Te wyniki, jakie usłyszymy 10 czerwca, dzień po wyborach, będą rozstrzygały o losach Europy i Polski, o naszym bezpieczeństwie, także o sytuacji geopolitycznej" - powiedział premier.

Dlatego liczy i - jak zapowiedział - użyje wszystkich dostępnych mu środków, żeby "zmobilizować ludzi, żeby wszyscy politycy, wyborcy zrozumieli, że czasami niby abstrakcyjne wybory tak naprawdę rozstrzygną o życiu naszym, naszych dzieci, wnuków w kontekście bezpieczeństwa, geopolityki, ale także zmian cywilizacyjnych".

Tegoroczne wybory do PE odbędą się w różnych państwach UE w dniach 6-9 czerwca. W Polsce 9 czerwca będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

autorki: Daria Porycka, Edyta Roś