Briefing poświęcony programowi Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show, które odbędą się w ostatni weekend wakacji – 26 i 27 sierpnia, zorganizowano w środę w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz poinformował, że podczas pokazów zostaną zaprezentowane samoloty i śmigłowce polskich sił powietrznych: F-16, FA-50, MiG-29, Su-22. W Radomiu, poza polskimi samolotami, pojawią się też maszyny z Belgii, Dani, Grecji, Czech i Finlandii.

Reklama

Air Show w Radomiu. Co będzie można zobaczyć?

W powietrzu będzie można zobaczyć blok pokazowy samolotów historycznych, zrzut skoczków - desant flagowy, paradę powietrzną z 19 formacji, pokaz pirotechniczny, pokaz ratownictwa SAR, pokaz Grupy Akrobacyjnej Żelazny, pokaz Zespołu Akrobacyjnego ORLIK, pokaz Red Bull Air Race.

"W sobotę odbędą się wyśmienite pokazy nocne, z wielką ilością pirotechniki. Tutaj zaangażowaliśmy nie tylko nasze zasoby i siły, ale również i naszych partnerów, to będzie coś, co po raz pierwszy jest w Radomiu i na pewno będzie zapierało dech w piersiach" – powiedział wiceminister Skurkiewicz.

"W niedzielę między godziną 9 a 10 na naszym lotnisku odbędzie się wyścig samolotu z samochodami wyścigowymi, to będzie niesamowite przeżycie" – dodał wiceminister.

Ponadto przygotowana zostanie wystawa statyczna. Zaprezentowana zostaną m.in. bezzałogowe systemy powietrzne Bayraktar, a także makieta samolotu F-35 udostępniona widzom pokazów – każdy będzie mógł wsiąść do kabiny. Oprócz tego widzowie będą mogli zobaczyć nowoczesny sprzęt zakupiony w ostatnim czasie dla Wojska Polskiego - m.in.: K2 Czarna Pantera, M1A1 Abrams, K9 Thunder, systemy - Himars, Patriot, Pilica oraz nowy BWP Borsuk i BAOBAB-K. "W Radomiu zaprezentujemy wystawę uzbrojenia wszystkich rodzajów sił zbrojnych" – zaznaczył wiceszef obrony narodowej.

Podczas Air Show będzie też okazja, by przyjrzeć się wyposażeniu, jakim dysponują Wojska Obrony Terytorialnej, a także praktycznie sprawdzić swoje strzeleckie umiejętności na strzelnicy kontenerowej.

Air Show w Radomiu. Zainteresowani mogą skorzystać z aplikacji

Wiceminister zaapelował jednocześnie do wszystkich osób planujących wziąć udział w pokazach o stosowanie się do wszystkich komunikatów informacji przekazywanych przez służby. Zainteresowani mogą skorzystać ze specjalnych aplikacji, gdzie są zamieszczone wszystkie szczegóły dotyczące pokazów.

Międzynarodowe pokazy Air Show w Radomiu to jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i Europie. Impreza organizowana jest zwykle co dwa lata. Ostatni raz odbyła się w 2018 r. Pięcioletnia przerwa związana była z pandemią i rozbudową lotniska Warszawa-Radom.

ikona lupy />
Jak dojechać? [MAPKA] / Facebook / Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW Radom

Tegoroczna edycja poświęcone będzie obchodom Święta Lotnictwa oraz 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim. Będzie to XVII edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych.

Organizatorem pokazów jest Agencja Mienia Wojskowego oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Autor: Wiktor Dziarmaga