Według CDC uczniowie szkół podstawowych i średnich mogliby bezpiecznie uczęszczać do szkół na obszarach o najniższych poziomach transmisji Covid-19, a nawet wyższych, gdyby wprowadzono cotygodniowe testy pracowników i uczniów w celu wykrycia bezobjawowych infekcji.

Najwięcej ekspertów pediatrycznych ankietowanych przez „New York Times” zgadzało się z wymogiem noszenia maseczek przez wszystkich: uczniów, nauczycieli, administratorów i innych pracowników. Zdaniem niektórych inne warunki w celu otwarcia szkół są mniej istotne.

Strategia operacyjna CDC opiera się na nauce i najlepszych dostępnych dowodach” - zapewniała w piątek cytowana przez „NYT” szefowa tej agencji rządowej dr Rochelle Walensky.

Liderzy edukacji i praw obywatelskich zwracają uwagę na ogromne szkody wyrządzane dzieciom, które nie były w klasach od prawie roku. Wielu specjalistów pediatrów wyraziło również głębokie zaniepokojenie innymi zagrożeniami dla uczniów pozostającymi w domu. Wymienili depresją, głód, lęk, izolacją i utratę zdolności uczenia się.

Nieobecność w szkole poważnie wpływa na naukę i samopoczucie dzieci, a w niektórych przypadkach także na zdrowie fizyczne” - oceniła dr Lisa Abuogi, lekarz medycyny ratunkowej na Uniwersytecie w Kolorado.

Adiunkt w dziedzinie chorób zakaźnych u dzieci na Uniwersytecie Waszyngtońskim w St. Louis dr Rebecca Same podzielała obawy nauczycieli i innych pracowników przed powrotem do szkół. Argumentowała jednak, że badania naukowe traktują otwarcie szkół z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności za bezpieczne, nawet bez konieczności szczepień.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w piątek w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Ameryce 3724 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 103 306 kolejnych osób. Placówka naukowa szacuje, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 27 mln 483 187 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 480 567.

Zgodnie z danymi UJH na całym świecie z powodu Covid-19 zmarło do tej pory 2 380 659 osób. Globalna liczba przypadków wirusa wynosi 108 mln 148 755.