Wizja cyfrowego świata jeszcze dwa lata temu była związana z terminem metaverse – przypominają niemieckie media, dziś jednak coraz więcej osób uważa, że AI zwycięży jako technologia przyszłości. Zdaniem 41 proc. ankietowanych w badaniu Yougov (na zlecenie giełdy internetowej DE-CIX we Frankfurcie) sztuczna inteligencja zajmie dominującą pozycję w nadchodzących latach.

Jak podkreśla dpa, w ostatnich miesiącach tematy związane z AI pojawiają się częściej w dyskusji publicznej. Na wzrost zainteresowania sztuczną inteligencją wpływ miało m.in. pojawienie się chatbota od OpenAI (ChatGPT).

Co poza sztuczną inteligencją?

Reklama

Co ciekawe, według 40 proc. w przyszłości istotna może okazać się również koncepcja „inteligentnego domu”. Połączenie urządzeń z siecią będzie nie tylko ułatwiało codzienne obowiązki, ale także przyczyni się do oszczędzania energii.

Mniej ankietowanych za ważne technologie przyszłości uznało e-zdrowie (24 proc.) oraz koncepcję smart city i autonomiczną jazdę (24 proc.).

Z kolei ok. 14 proc. respondentów z Niemiec uważa, że w przyszłości dominującą technologią będą nowe cyfrowe światy VR (jak np. metaverse).

W obliczu zmian, które nadchodzą, 59 proc. biorących udział w badaniu przyznało, że sieć musi być lepiej rozbudowana, by sprostać wymaganiom nowych technologii.

Niższych kosztów za internet w przyszłości chciałoby 51 proc. ankietowanych w Niemczech, natomiast grupa ok. 20 proc. przyznała, że mogłaby płacić więcej, gdy jakość połączenia będzie lepsza.