Resort zdrowia okresowo aktualizuje listę powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

Dodatkowe obostrzenia w dwóch powiatach w Małopolsce i w jednym w Wielkopolsce

W powiatach limanowskim i tatrzańskim w woj. małopolskim oraz w powiecie gostyńskim w woj. wielkopolskim obowiązywać będą dodatkowe ograniczenia związane z koronawirusem, przewidziane dla żółtej strefy. W czerwonej strefie nie ma obecnie żadnego powiatu.

Reklama

MZ podało, że alerty - dotyczące powiatów, które mogą trafić do stref z ograniczeniami - dotyczącą pięciu powiatów. Są to powiaty: kluczborski (woj. opolskie), nowotarski (woj. małopolskie), aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie), głubczycki (woj. opolskie) i myślenicki (woj. małopolskie).

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał podczas czwartkowej konferencji, że "ma tylko dobre wiadomości, bo po raz pierwszy od wprowadzenia w Polsce podziału na powiaty z obostrzeniami, czyli strefy żółte i czerwone, w strefie czerwonej nie ma aktualnie żadnego powiatu" - podkreślił.

Kraska: 500 tys. testów antygenowych trafi na SOR-y i izby przyjęć

Rozpoczęliśmy od czwartku wysyłkę 500 tys. testów antygenowych do wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i 26 izb przyjęć przeznaczonych dla pacjentów z objawami COVID-19 - poinformował na konferencji prasowej w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

"Dzisiaj rozpoczęliśmy wysyłkę do wszystkich szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR), ale także do 26 izb przyjęć 500 tys. testów antygenowych. W sumie 264 podmioty uzyskają możliwość wykonywania tych szybkich testów. Mają one rekomendację konsultanta chorób zakaźnych, mikrobiologii i epidemiologii" - powiedział.

Kraska przypomniał, że wynik tego testu jest znany po 10-30 minutach, ale każdy wynik dodatni testu potwierdzany będzie jeszcze testem molekularny PCR. "Pacjent dodatni" będzie od razu izolowany. Wykonywane będą u pacjentów, którzy mają objawy towarzyszące ostrej infekcji górnych dróg oddechowych.(PAP)