Jak poinformował w poniedziałek Illa, resort zdrowia przewiduje, że odporność zbiorowa Hiszpanii pojawi się wraz z zaszczepieniem 70 proc. populacji tego kraju. Dodał, że powinna się ona pojawić najpóźniej do końca sierpnia.

“Wprawdzie jesteśmy już na początku końca pandemii (…), ale jej zaniknięcie nastąpi dopiero wówczas, kiedy na świecie zaszczepiony zostanie znaczący odsetek populacji. To powinno nastąpić do 2022 roku” - ocenił minister.

Choć z danych regionalnych służb medycznych Hiszpanii wynika, że w większości wspólnot autonomicznych podczas ostatniej doby zmniejszyła się liczba infekcji, ale ministerstwo zdrowia wciąż nie wyklucza nadejścia trzeciej fali Covid-19.

“Liczba zakażeń koronawirusem maleje, ale Hiszpania w porównaniu z innymi krajami UE ma znacznie wyższe prawdopodobieństwo, że pojawi się tu trzecia fala epidemii. Może do tego dojść jeszcze przed rozpoczęciem masowych szczepień” - przestrzegł główny epidemiolog kraju Fernando Simon.

Według planu rządu Hiszpanii pierwsze szczepienia rozpoczną się w styczniu. Mają być prowadzone na terenie 13 tys. placówek publicznej służby zdrowia.

Marcin Zatyka (PAP)