W środę rząd ma przedstawić harmonogram luzowania obostrzeń na najbliższe tygodnie.

"To jest jedno z obostrzeń, które generalnie można się spodziewać, że będzie zdejmowane nieco później, niż kwestie związane z innymi obostrzeniami. To środek bezpieczeństwa, który powoduje, że jednak mimo wszystko koronawirus nie rozprzestrzenia się w tak szeroki sposób, jak mógłby gdyby nie maseczki w miejscach gdzie gromadzą się ludzie" – powiedział Mueller.

"Jeżeli chodzi o kwestie związane z maseczkami w miejscach publicznych, to te decyzje jeżeli będą ustalone, będą komunikowane w środę" – dodał.

Od dzisiaj na naukę hybrydową przeszli uczniowie w klasach 1-3 w 11 województwach, w których w ostatnich dniach zanotowano niższe liczby nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa oraz otwarto branżę beauty: salony urody, fryzjerskie i kosmetyczne. Zmiany w obostrzeniach obowiązują na terenie woj. małopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubuskiego.

Nadal obowiązują obostrzenia dot. galerii handlowych, kin, teatrów, muzeów, a także zamkniętych obiektów sportowych. Obostrzenia dot. hoteli i miejsc noclegowych mają obowiązywać do 3 maja. Ograniczona jest liczba osób w dużych placówkach handlowych i pocztowych do 1 os. na 20 m2. Zamknięte obiekty sportowe z wyjątkiem sportu zawodowego i sportu na świeżym powietrzu.