O nowych wytycznych poinformowała we wtorek szefowa CDC Rochelle Walensky.

"Dziś jest kolejny dzień, w którym możemy zrobić krok w kierunku normalności sprzed roku. W ciągu ostatniego roku spędziliśmy dużo czasu na mówieniu Amerykanom, czego nie powinni robić. Teraz powiem o tym, co można robić, jeśli jesteś w pełni zaszczepiony" - oświadczyła zanim podała szczegóły.

Zaktualizowane wytyczne CDC głoszą, że w pełni zaszczepieni Amerykanie nie muszą zakładać maseczek poza domem na spotkaniach w wąskim gronie. W przypadku przebywania w tłumie, np. na koncercie czy na trybunach, rekomendowane jest jednak osłanianie twarzy.

Na decyzję CDC wpłynął szybko postępujący proces szczepień oraz spadki w wykrywanych dobowo przypadkach infekcji oraz hospitalizacjach z powodu koronawirusa. W USA przeciwko Covid-19 zaszczepiono już ponad 140 milionów osób, ponad połowę dorosłych. 37 procent obywateli Stanów Zjednoczonych powyżej 18. roku życia jest w pełni zaszczepiona.

W maju - jak szacują władze - w USA podaż szczepionek przewyższać będzie popyt. W związku z tym Stany Zjednoczone zamierzają w najbliższych miesiącach wyeksportować do innych krajów 60 mln dawek szczepionki firmy AstraZeneca. Preparat ten nie został do tej pory dopuszczony do użytku w USA.

W marcu prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że przeznaczy ok. 4 mln dawek tej szczepionki dla Meksyku i Kanady. We wtorek przyznał, że chciałby, by dawki trafiły także do ciężko dotkniętych obecnie epidemią Indii. Jednocześnie zadeklarował, że ma nadzieję, że Stany Zjednoczone "podzielą się szczepionkami z innymi państwami, które są w potrzebie".