Hongkong, Hiszpania i Portugalia ograniczyły możliwość podróży z Wielkiej Brytanii, a Niemcy – wjazd z Portugalii. Niemcy umieściły również Rosję na liście krajów, z których przyjeżdżający podróżni nie mogą skrócić kwarantanny ze względu na krążące w tym kraju warianty koronawirusa – podaje portal Statista.

Platforma danych GISAID pokazuje krytyczną sytuację w Portugalii. Portugalski departament zdrowia zarejestrował 616 zakażeń niebezpiecznym wariantem Delta w ciągu ostatnich czterech tygodni. To trzeci najwyższy wynik z analizowanych 80 krajów. Tylko Wielka Brytania, gdzie odmiana Delta rozprzestrzenia się od miesięcy, i Stany Zjednoczone naliczyły w tym okresie więcej zakażeń tym wariantem koronawirusa.

Reklama

To właśnie Wielka Brytania, USA oraz Indie (gdzie mutacja została wykryta po raz pierwszy) odnotowały łącznie najwięcej zakażeń wariantem Delta. Jednak podczas gdy w Wielkiej Brytanii i Indiach wariant Delta odpowiada za prawie wszystkie zakażenia, w Stanach Zjednoczonych jego udział wynosił tylko około 22 proc. infekcji. Inne kraje o wysokim udziale wariantu Delta wśród nowych zakażeń to Singapur, Rosja, Indonezja i Uganda, gdzie obecnie trwa epidemia koronawirusa. W stolicy Ugandy – Kampali – niedobór tlenu doprowadził do śmierci 30 pacjentów z COVID-19 w największym krajowym szpitalu 17 czerwca. Afryka Południowa również ponownie zaostrzyła restrykcje, ponieważ wariant Delta i tam się rozprzestrzenia.

statista.com