Zaprezentowane przez gazetę dokumenty pochodzą z akt sprawy prowadzonej przed sądem w Madrycie przeciwko kierowanemu przez wicepremiera Pablo Iglesiasa Podemos. W trakcie procesu partię pogrążyły zeznania byłego doradcy finansowego tego ugrupowania Eliasa Castejona.

Przed wyborami parlamentarnymi w kwietniu 2019 r. Castejon był w kierownictwie spółki Neurona, która miała rzekomo realizować usługi konsultingowe dla Podemos. Z akt wynika, że Neurona ma bezpośrednie powiązania z reżimem w Caracas, a Podemos przekazywał jej pieniądze bez zawierania z nią umów.

Reklama

W trakcie przesłuchania Castejon potwierdził, że część kwoty przesłano do Wenezueli za pośrednictwem konta bankowego innej spółki zarejestrowanej w meksykańskim mieście Guadalajara.

Na potwierdzenie swojego zeznania Castejon przekazał sądowi potwierdzenie transferu 308 tys. euro z konta Podemos na rachunek meksykańskiego towarzystwa Creative Advice Interactive. "El Mundo", który opublikował dokument zaznacza, że nie był to jedyny przelew Podemos dla tej spółki.

O współpracy władz Podemos z Neuroną informował już wcześniej madrycki dziennik "ABC", a także były działacz tego ugrupowania Jose Manuel Calvente.

W sierpniu Trybunał Obrachunkowy (TCU) Hiszpanii, odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli, potwierdził, że przed wyborami parlamentarnymi w kwietniu 2019 r. Podemos wydał niezgodnie z prawem ponad 425 tys. euro.

Według sprawozdania z kontroli TCU około 300 tys. euro wydano na cele niemające nic wspólnego z kampanią wyborczą, a pozostałe środki zostały wydane bez wystawienia faktur.