W siedzibie OBWE w Wiedniu Linde przemawiała ze Sztokholmu przez internet.

Szefowa szwedzkiej dyplomacji podkreśliła, że "priorytetem Szwecji będzie rozwiązywanie konfliktów". "Zrobię wszystko, aby OBWE mogła dokonać realnej zmiany, bronić swoich zasad. Uczynię to jako uczciwy pośrednik, reprezentujący wszystkie uczestniczące państwa" - powiedziała Linde.

"Najbardziej rażącym przykładem naruszenia naszych wspólnych zobowiązań i prawa międzynarodowego pozostaje kryzys na Ukrainie i wokół niej. Nadal będziemy mocno wspierać specjalną misję monitorującą OBWE na Ukrainie" - oświadczyła.

Linde zapowiedziała, że w przyszłym tygodniu złoży wizytę w tym kraju.

Według szefowej MSZ Szwecji wybuch walk w Górskim Karabachu oraz duża liczba ofiar śmiertelnych "uwidoczniły zagrożenia związane z nierozwiązanymi konfliktami". Linde zapowiedziała, że w 2021 roku OBWE będzie wspierać procesy pokojowe i demokratyczne w regionie Mołdawii Naddniestrzu, w Gruzji oraz na Białorusi.

Szefowa MSZ Szwecji zwróciła uwagę, że "OBWE jest na tyle skuteczna, na ile pozwalają jej na to państwa członkowskie" i zaapelowała o konstruktywny wkład w budżet organizacji. "Jesteśmy gotowi do udziału w negocjacjach" - podkreśliła.

Jej zdaniem osiągnięcie "kompleksowego bezpieczeństwa" w regionie wymaga wzmocnienia pozycji kobiet, a Szwecja będzie działać na rzecz wzmocnienia równouprawnienia płci we wszystkich aspektach pracy OBWE. "Ważne jest też zaangażowanie na rzecz społeczeństwa obywatelskiego" - oceniła Linde.

W 2020 roku pracami OBWE kierowała Albania, po Szwecji w 2022 roku przewodnictwo w organizacji obejmie Polska. Kraje te tworzą Trójkę, wspólnie koordynując prace.

Stałym Przedstawicielem RP przy OBWE jest Adam Hałaciński, który w latach 2010-14 był ambasadorem RP w Sztokholmie.

zys/ akl/