"Nie możemy jeszcze określić, kiedy kolejne części społeczeństwa zostaną otwarte" - stwierdziła Solberg.

Brak konkretnych dat premier uzasadniła "niepewnością dotyczącą kolejnych dostaw szczepionek oraz ich skuteczności wobec możliwego wystąpienia kolejnych wersji koronawirusa".

Według Solberg zniesienie pierwszych restrykcji rozważone zostanie w przyszłym tygodniu. W otwarciu społeczeństwa pierwszeństwo mają mieć dzieci i młodzież. W szkołach i gminach o wysokim wskaźniku zakażeń planowane są masowe testy na Covid-19. Następnie priorytetem będą firmy i miejsca pracy. Planuje się m.in. zniesienie ograniczeń w przyjazdach zagranicznych pracowników.

Jak wynika z planu władz, jeśli nie dojdzie do eskalacji zakażeń, możliwe będzie przeprowadzenie trzech pierwszych etapów otwarcia społeczeństwa do końca czerwca. Rząd pracuje także nad wprowadzeniem paszportów koronawirusowych, umożliwiających korzystanie z otwieranych usług.

Solberg zapowiedziała, że wszyscy obywatele otrzymają możliwość zaszczepienia się przed 1 lipca. Wcześniej w wywiadzie dla "VG" powiedziała, że reguła metrowego odstępu w kontaktach między ludźmi obowiązywać będzie całe lato.

W Norwegii w ciągu ostatniej doby potwierdzono 900 przypadków zakażenia koronawirusem.