Oficjel dodał, że od początku napaści Rosja wystrzeliła ponad 480 rakiet różnego rodzaju, z czego ok. 70 zostało wystrzelonych z terytorium Białorusi.

Ocenił, że rosyjskie wojska poczyniły postępy na północnym wschodzie i są "tuż pod Charkowem", a także na południu. Potwierdził również, że znajdujący się pod intensywnym ostrzałem Mariupol nad Morzem Azowskim wciąż jest pod kontrolą Ukrainy.

Reklama

Według informacji Pentagonu wciąż wstrzymana pozostaje wielokilometrowa kolumna pojazdów na północ od Kijowa.

Ukraińska Prawda: Ponad 40 zabitych w Chersoniu

Ponad 40 osób zginęło w zajętym przez wojsko rosyjskie Chersoniu – poinformował w czwartek portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalnych korespondentów. Według portalu władze miasta mówią o katastrofie humanitarnej oraz apelują do władz i żołnierzy ukraińskich o utworzenie "zielonego korytarza".

Nie jesteśmy gotowi potwierdzić, że Chersoń został zajęty przez Rosję, uważamy że wciąż trwają tam walki - poinformował w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, Rosjanie mogą chcieć ominąć miasto i skierować się na Mikołajów, by być w stanie przeprowadzić atak na Odessę.

Oficjel stwierdził, że mimo doniesień o zajęciu Chersonia na południowej Ukrainie przy granicy z Krymem, USA nie są jeszcze gotowe, by oświadczyć, że miasto jest w rękach Rosjan.

Dodał, że Rosjanie mogą chcieć ruszyć dalej na północny zachód, na Mikołajów, by później mieć możliwość ofensywy lądowej na Odessę. Przedstawiciel resortu podkreślił, że rosyjskie siły na południu nie zmagają się z takimi problemami logistycznymi, jak na północy.