"Premier Moustafa Madbouly ustalił w poniedziałek stałą cenę sprzedawanego chleba na 11,50 funtów egipskich (0,66 dolarów) za kilogram" - przekazał Reuters. Agencja dodała, że naruszenie ustalonych cen będzie skutkowało karami pieniężnymi w wysokości od 100 tys. do 5 mln funtów egipskich (ok. 5600 do 281300 dolarów).

Inwazja na Ukrainie załamała łańcuch dostaw płynących z Morza Czarnego. "W ciągu trzech tygodni od wybuchu konfliktu cena pieczywa w niektórych piekarniach wzrosła o 25 proc. Ceny mąki wzrosły nawet o 15 proc." - powiedział Reutersowi Attia Hamad, przedstawiciel Izby Handlowej w Kairze.

Reklama

W Afryce i na Bliskim Wschodzie powszechne są dotacje do żywności. Egipt wydaje na nie ok. 2,9 mld dolarów rocznie, z czego większość dofinansowania przeznaczona jest na pieczywo. Półtora tygodnia temu o problemie informował The Economist, który stwierdził, że "żaden rząd nie odważył się na zmianę tego kosztownego rozwiązania. Chleb jest głównym źródłem kalorii dla milionów Arabów, a przez to zapalną kwestią polityczną".

Według The Economist konflikt w Ukrainie "może zwiększyć egipskie rachunki za import o co najmniej 1,5 mld dolarów (0,4 proc. PKB)". Reuters nie informował o tym, czy wzrośnie dofinansowanie do subsydiowanego pieczywa.