„Odkąd wojna (...) utknęła w martwym punkcie, zachodni sojusznicy są podzieleni co do tego, jak i kiedy ją zakończyć. Na Zachodzie +obóz pokoju+, kierowany przez Francję, Niemcy i Włochy, chce, aby walki zostały przerwane i by jak najszybciej rozpoczęły się negocjacje (pokojowe - PAP). Berlin broni idei zawieszenia broni, co dawałoby pewną nadzieję na powrót do +business as usual+. Włochy zaproponowały plan pokojowy, który przypomina porozumienia mińskie, bardzo niekorzystne dla Ukrainy” – pisze francuski dziennik.

„Rzym nie chce +upokorzyć+ Rosji. We Włoszech i w Europie ludzie chcą położyć kres tym masakrom i przemocy, tej rzezi (na Ukrainie - PAP)” – cytuje gazeta włoskiego premiera Mario Draghiego. Decyzję w sprawie rezygnacji do końca roku z ponad 90 proc. importu rosyjskiej ropy naftowej do Europy „Le Figaro” określa jako „niemrawy i spóźniony konsensus Rady Europejskiej”, który prawdopodobnie nie wystarczy, by „pozbierać fragmenty europejskiej układanki, która rozpadła się po trzech miesiącach wojny”.

„W Pałacu Elizejskim nie ma też mowy o poniżaniu (rosyjskiego prezydenta - PAP) Władimira Putina, ponieważ Rosja to sąsiad, z którym będziemy musieli nauczyć się na nowo żyć. Mimo wojny Rosja nadal jest uważana w Paryżu za mocarstwo, które ma znaczenie w europejskiej architekturze bezpieczeństwa” – ocenia gazeta.

„W Europie Wschodniej i Północnej, z wyjątkiem Węgier, dominuje +obóz zwycięstwa+ na czele z państwami bałtyckimi i Polską, do których dołączyła Wielka Brytania. Grupa ta uważa, że Rosja musi zostać militarnie pobita i trwale wypędzona z Ukrainy, w tym z terytoriów zajętych w 2014 roku” – podkreśla dziennik.

Reklama

„Czy negocjowałbyś z Hitlerem, Stalinem, Pol Potem?” – cytuje "Le Figaro" polskiego premiera Mateusza Morawieckiego. Według gazety „kraje Europy Wschodniej i Środkowej uważają, że sankcje dopiero zaczynają przynosić owoce i należy je zaostrzyć. Twierdzą, że bardziej niebezpieczne jest poddanie się Putinowi niż kontrowanie i prowokowanie go”.

"(Prezydent USA) Joe Biden od początku konfliktu z Rosją prezentował twarde stanowisko, ale obecnie w Stanach Zjednoczonych zaczynają pojawiać się zwolennicy rozwiązań pokojowych, jak np. Henry Kissinger, 99-letni były sekretarz stanu USA, który na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos poprosił Ukrainę o +ustępstwa terytorialne+ wobec Rosji i zaakceptowanie status quo ante, czyli aneksji Krymu i terytoriów na wschodzie kraju" – wskazuje gazeta.

W ocenie „Le Figaro” to kraje Europy Wschodniej miały rację, a tandem francusko-niemiecki zawiódł w polityce wobec Rosji. "Kraje (wschodnioeuropejskie) chcą teraz mówić głośniej w Brukseli, bo od początku miały rację w kwestii rosyjskiego zagrożenia” – zauważa dziennik.

„Jak zwykle Kreml wykorzystuje podziały między państwami zachodnimi i żąda ograniczenia pomocy dla Ukrainy, bazując na zmęczeniu opinii publicznej i gospodarczych konsekwencjach (antyrosyjskich - PAP) sankcji. Rosja zmobilizowała swoje media i sieci agentów wpływu w krajach zachodnich, aby przełamać zjednoczony front państw europejskich i USA” - podsumowuje dziennik.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)